Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jopa 60 kuollut vankilamellakoissa Brasiliassa – ruumiita heitelty muurien yli

Manausin vankilassa on mellakoitu aiemminkin. Kuva mellakasta vuonna 2010.
Manausin vankilassa on mellakoitu aiemminkin. Kuva mellakasta vuonna 2010.
Julkaistu 02.01.2017 18:01

MTV UUTISET – REUTERS

Huumesota telkien takana on johtanut noin 60 ihmisen kuolemaan Brasiliassa. Ruumiita on paikallisen lehden mukaan heitelty muurien yli.

Noin 60 ihmistä on kuollut ja vankeja on paennut vankilamellakoissa Manausin kaupungissa. Mellakat liittyvät huumausaineita myyvien rikollisryhmien välienselvittelyihin.

Amazonan alueen turvallisuudesta vastaava Sergio Fontes kertoi tiedotustilaisuudessa, että uhreja määrä saattaa vielä nousta, kun tapahtuman tutkinta saadaan päätökseen.

Paikallisen Em Tempo -lehden julkaisemalla videolla näkyy uhrien ruumiita vankilan lattialla. Em Tempon mukaan päättömiä ruumiita oli heitelty myös vankilan muurien yli.

Viranomaisten mellakka alkoi sunnuntai-iltana ja saatiin kuriin maanantaiaamuna paikallista aikaa. Vielä ei tiedetä, kuinka moni vangeista on paennut mellakoiden yhteydessä.

Reutersin mukaan brasilialaisia vankiloita kritisoidaan usein siitä, että niissä on liikaa ihmisiä, ja mellakoita on puhennut aiemminkin.

Lisää aiheesta:

15 kuristettu tai kuollut teroitettujen hammasharjojen iskusta – Joukkotappelu vankilassa BrasiliassaKymmeniä kuollut kaaoksessa selliosastolla – vangit sytyttivät patjoja paetakseen, tulen vangiksi jäi myös omaisiaan tapaamassa olleita lapsiaJengitappelut jatkuvat Brasilian ongelmavankilassa – lähes 30 kuollut mellakoissaBrasilian vankilamellakan johtajat siirretään toisiin vankiloihinBrasiliassa etsitään verisen vankilamellakan yhteydessä paenneita – jopa yli sata karkasiKymmeniä kuoli vankilamellakassa Meksikossa – kaaos alkoi kilpailevien jengien tappelusta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 18:53
    Ukrainan sota

    Zelenskyi kertoo keskustelleensa Stubbin kanssa – MTV seuraa

  • 18:33
    Hongkong

    Kahdeksan pidätetty Hongkongin tornipalon tutkinnassa

  • 18:06
    Yhteiskunta

    Suomi on välttynyt sabotaaseilta, sanoo Supon päällikkö – "Tilanne voi muuttua ja varmasti muuttuukin"

  • 18:02
    Trumpin Yhdysvallat

    Murhasyyte epäillylle kansalliskaartilaisten ampujalle – Trump hyödynsi tragediaa heti

  • 17:53
    Vladimir Putin

    Unkari saa jatkossakin energiansa Venäjältä: Näin Orban myhäili ja kätteli Putinia