Helsingin Jokereiden ja HIFK:n välinen European Trophyn ottelu oli ajoittain rumaa katseltavaa.
Ottelussa jaettiin 277 minuutin edestä rangaistuksia. Puhuttavin oli tilanne, jossa Semir Ben-Amor mukiloi rajusti HIFK:n Ville Peltosta.
– Jokerit ottaa seurana vastuun tilanteesta, jossa Ville Peltonen loukkaantui. Kyseessä oli ylilyönti, jota Jokerit pahoittelee, sanoo Jokereiden toimitusjohtaja Jarmo Kekäläinen tiedotteessaan.
– Perjantain ja lauantain otteluissa tapahtui useita ylilyöntejä, joista yhden seurauksena Peltonen loukkaantui. Tapaus on käsitelty joukkueen keskuudessa heti maanantaiaamuna ensimmäisenä asiana. Vastaavat ylilyönnit eivät Jokereiden osalta jatkossa toistu, hän jatkaa.
Kekäläinen sanoo, että viime kaudella Jokereiden pelaajat eivät tapelleet SM-liigassa tai European Trophyssa, vaan joukkue otti vastaan välttäen ylilyöntejä, kun vastustaja provosoi, uhkaili ja kävi päälle käyttäen väkivaltaa.
– Jokerit pyrkii seurana pelaamaan taitokiekkoa, jonka varaan peliä on rakennettu useita vuosia ja rakennetaan jatkossakin, Kekäläinen sanoo.
Jokerit voitti lauantain ottelun 5-1. Perjantain kamppailun Jokerit voitti voittolaukauskilpailun jälkeen 4-3.
Katso tilanne Katsomosta:
määritellään kartan sijainti
Peltonen joutui silmittömän rusikoinnin kohteeksi
Jokerit-HIFK-ottelun tapahtumista poliisitutkinta