Jokerien on määrä aloittaa jääkiekon KHL-kausi 2020–2021 torstaina Dinamo Minskin vieraana. Poliittinen tilanne Valko-Venäjällä on kaikkea muuta kuin vakaa, ja Jokerien suunnitelmaa matkustaa vierasotteluun onkin kritisoitu. KHL:n toimistolla asiaa katsotaan toisin.
LUE MYÖS: Panssariajoneuvoja ja kansannousu Valko-Venäjällä – vahvistus: Helsingin Jokerit lähdössä Minskiin pelaamaan
LUE MYÖS: KHL-kauden alle pysäyttäviä huolia – pelaajistossa satapäin koronatartuntoja
Valko-Venäjällä on osoitettu viikkokausien ajan mieltä maan pitkäaikaista presidenttiä Aljaksandr Lukashenkaa vastaan. Lukashenka valittiin 9. elokuuta jo kuudetta kertaa Valko-Venäjän presidentiksi, mutta vaalit on tuomittu yleisesti vilpillisiksi.
Maan poliisi on kiduttanut ja pahoinpidellyt mielenosoituksiin osallistuneita ihmisiä. Pääkaupunki Minskin kaduilla liikkuu asevoimien panssaroituja ajoneuvoja.
Jokereista vahvistettiin maanantaina MTV Urheilulle, että joukkueen tarkoituksena on kaikesta huolimatta matkustaa torstai-illan otteluun. Viestintäpäällikkö mukaan Jokerit matkustaa Minskiin vasta pelipäivänä ja poistuu vielä saman päivän aikana seuraavalle ottelupaikkakunnalle, Riikaan, Latviaan.

