Joensuu jumissa NHL:ssä: "Tästä saa kuitenkin palkkaa"

Jesse Joensuu
Jesse JoensuuGetty Images
Julkaistu 25.11.2013 17:00

MTV Sport

Suomalaishyökkääjä Jesse Joensuu on jumiutunut Edmonton Oilersin nelosketjuun.

Joensuu toipui alkukauden selkävammastaan, minkä jälkeen hän on pelannut lähinnä jämäminuutteja. Hän kuitenkin suhtautuu tilanteeseen nöyryydellä.

– Pelaamme pieniä minuutteja, joten ei ole helppa päästä peliin mukaan. Kuitenkin siitä saa palkkaa, ja kaikki haluavat pelata NHL:ssä. Pitää tehdä töitä ollakseen valmiina, kun tulee käsky hypätä kaukaloon, Joensuu kertoo.

Porilainen tietenkin haluaa lisää jääaikaa. Paluunsa jälkeen hän on pelannut vain yhdessä ottelussa yli kymmenen minuuttia. Tehopisteitäkään ei ole syntynyt.

– Jokainen kiekkoilija sanoo, että mitä enemmän pelaa, sitä helpompaa se on ja sitä paremmin pelaa. Kokoonpanossa on useita jätkiä, jotka ovat edelläni, minkä tietty tiesinkin etukäteen. Se ei ole minulle mikään yllätys, ja he pelaavat hyvin. Meidän ketjumme täytyy tuoda energiaa jäälle ja pelata niin hyvin kuin mahdollista noilla minuuteilla. Se on ainoa keino, miten saa jatkossa enemmän peliaikaa, tietää Joensuu.

– Tämä on ainoa asia, jota minun täytyy työstää elämässäni. Tämä on työtäni, eikä minun tarvitse keskittyä muuhun. Jos olen tehnyt hommani huonosti, minun vain täytyy keksiä tapa, jolla voin tehdä asiat paremmin. En voi valittaakaan.

Lähde: NHL.com

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko