Jo synnytyslaitoksella hämmästyttänyttä Elsaa, 18, havitellaan nyt Yhdysvaltoihin – "Isojen valintojen edessä"
Elsa Lemmilä saattaa olla seuraava suomalainen koripallon supertähti. Ulottuvasta lupauksesta ollaan kiinnostuneita rapakon takana.
18-vuotias Lemmilä pelaa naisten Korisliigassa Tapiolan Hongan riveissä. Hänet valittiin hiljattain tammikuun pelaajaksi liigassa.
Katso Elsa Lemmilän Tulosruutu-haastattelu pääkuvan videolta!
Sveitsissä syntynyt Lemmilä kertoi HS:n haastattelussa viime vuonna, että maailmaan saapuessaan hän oli sairaalan historian pisin vauva, 57-senttinen.
Tätä nykyä varressa on mittaa 197-senttimetriä. Poikkeuksellisen suomalaislahjakkuuden otteet on pantu merkille Yhdysvalloissakin. Naisten maajoukkueessa jo 16-vuotiaana debytoinut Lemmilä on amerikkalaisten huippuyliopistojen kiikarissa.
Yliopistosarjojen kautta tie voi kirkkaimmillaan viedä jopa WNBA:aan, eli maailman kovimpaan naisten koripallosarjaan.
Sarjassa on debytoinut aiemmin toinen suomalainen, Awak Kuier. Naisten maajoukkueen päävalmentaja Pekka Salminen näkee kahdessa poikkeuksellisessa pelaajassa paljon samaa.
– Pituushan on sama ja ulottuvuus. Urheilullisuudessakin on paljon yhtäläisyyksiä. Erityisesti liikkuvuus kokoon nähden on hyvällä tasolla. Toisaalta Awak pelaa kauempana korista, Salminen kommentoi MTV Urheilulle.
Maajoukkueessa Lemmilää valmentanut Salminen korostaa suojattinsa taitoa hallita kehoaan poikkeuksellista pituudestaan huolimatta.
– Erittäin liikkuva pelaaja. Hän pelaa korin alla ja hallitsee sitä ilmatilaa, valmentaja lisää.
Salminen pitää täysin mahdollisena, että Lemmilä murtautuu WNBA:aan. Pallo on suurilta osin myös lahjakkuuden omissa käsissä.
– Kaikki on realistista. Urheilussa moni asia liittyy onneen. Hän on isojen valintojen edessä, että mihin yliopistoon menee, Salminen päättää.
Uusimmat
-
08:10
Harvinainen yhteenotto: Ruotsin päävalmentaja menetti täysin malttinsa tv-haastattelussa – vakavat epäilyt heräsivät: "Lopettakaa"
-
07:28
Amerikkalaisperhe evakuoitiin häkävaaran takia – savupiipusta löytyi jotain yllättävää
-
07:02
Lauri Markkanen palasi kehiin – takoi heti ottelun kovimmat pisteet
-
07:02
Video: Orlando Bloom vieraili Ukrainassa – tapasi paikallisia lapsiperheitä sekä presidentti Zelenskyin
-
07:01
HIFK-hyökkääjä pelikieltouhan alla – maanantain dramaattisesta ottelusta yksi tapaus kurinpidon pöydälle
-
06:56
Saksalaislehti Spiegel: Saksa haluaa jopa viisinkertaistaa aseapunsa Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
06:42
Teknologia, kaira ja nuori – yksi vempain sai nuoremman sukupolven pilkkijäille: "Kyllä näkee, onko siellä kalaa vai ei"
-
06:33
Suomalaistutkimus: Sähköauton lataaminen on mennyt niin vaikeaksi, että se saattaa jopa karkottaa ostajia
-
06:30
Kommentti: SM-liigan kevät on yhtä urheiluromantikon päiväkirjaa – pressujen takaa kuuluu hurjia, draamalle ei loppua näy
-
06:29
MTV Turkissa: Nuorimmat äänestäjät eivät tiedä aikaa ennen Erdoğania ja nyt presidentin kohtalo on heidän käsissään – "Olemme saaneet hänestä tarpeeksemme"
-
06:18
Erik Haula kiiti pahantekoon alivoimalla – kyyti oli muutoin kylmää
-
06:17
Saudi-Arabiassa ainakin 20 pyhiinvaeltajaa kuoli matkalla Mekan pyhään kaupunkiin – bussi törmäsi siltaan ja syttyi palamaan
-
06:07
SM-liigassa haukutaan yhteistä vihollista – asiantuntijalla mitta täynnä: "Ongelma on pelaajilla ja valmentajilla"
-
06:02
Ecuadorissa lähes 50 ihmistä kateissa maanvyöryn jäljiltä – useita kuollut, kymmeniä koteja hautautunut maan alle
-
06:02
Yhä nuoremmat painivat vakavien mielenterveysongelmien kanssa, kun maailma kolmoiskriiseineen ahdistaa – näin paljon itsetuhoisuus työllistää Suomen poliisia
-
05:52
Venäjä ei saanut läpi ehdotustaan Nord Stream -putkien räjähdysten tutkimusryhmästä – "Yritti saada länsimaat huonoon valoon"
-
05:44
Siivoojien ja kiinteistönhoitajien lakko uhkaa torstaina – koskee noin 27000 työntekijää
-
05:42
Virka-auto ja sähköpyörä omassa käytössä, vaateostoksia ilman hankintapäätöstä – Oulun entisen yhdyskuntajohtajan toiminta pian syyteharkintaan
-
05:37
Yhdysvaltain Nashvillen kouluampujalta löytyi kartta ja manifesti – aikomuksena oli hyökätä useisiin kohteisiin
-
03:04
Amnestylta risuja ja ruusuja Suomelle ilmastotoimista ja suhtautumisesta mielenosoituksiin
-
Lataa lisää