Osa turvapaikkaa hakeneista pakolaisista palautetaan takaisin kotimaihinsa, mutta tehtävä ei ole helppo, kertoo Expressen.
Vuoden ajan Ruotsin viranomaiset ovat yrittäneet palauttaa Mohanedia takaisin Sudaniin. Palautusta yritettiin neljästi yksityisillä charter -lennoilla ja tavallisilla reittilennoilla. Yhtä monta kertaa tehtävässä epäonnistuttiin.
Palautusyritykset ovat maksaneet yhteensä lähes miljoona kruunua – ja Mohaned on yhä Ruotsissa.
Ruotsin sisäministeri Anders Ygemanin mukaan noin 80 000 turvapaikanhakijaa aiotaan palauttaa takaisin kotimaihinsa muun muassa yksityisillä charter-lennoilla. Homma on helpommin sanottu kuin tehty.
Pelkästään sudanilaisen Mohanedin lentomatkojen varaamiseen kului 149 700 kruunua, eli noin 15 998 euroa. Toisen kerran yksityiskone varattiin käyttöön 63 000 kruunulla, eli noin 6 732 eurolla.
Tällä kertaa vankeinkuljetusviranomainen kirjasi Mohanedin tietoihin, että ”kuljetuksessa oli ongelmia” – kukaan ei halunnut ottaa vastuuta siitä, että Mohaned todellakin palautettaisiin Sudaniin.
– Minut vietiin säilytyskeskuksesta Mölndalista neljältä aamulla lentokentälle. Noin seitsemän aikaan odotimme siellä koneen kapteenia. Sitten saimme matkustaa taas takaisin Mölndaliin, Mohaned kertoo yhdestä epäonnistuneesta reissustaan.
