Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

KRP tutkii: Kaksi murtoa ja yksi hälytys vesihuollon kohteisiin Pirkanmaalla – "Ovesta murtauduttiin läpi väkivalloin"

3:08Jo kolmas murto vesihuollon kohteisiin PirkanmaallaVideo: Jo kolmas murto vesihuollon kohteisiin Pirkanmaalla
Julkaistu 01.07.2024 13:20(Päivitetty 01.07.2024 19:20)
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Pirkanmaalla on alkukesän aikana murtauduttu kahteen vesihuollon kohteeseen. Murrot kohdistuivat Tampereella Tesoman vesitorniin ja Hervannassa sijaitsevaan paineenkorottamoon.

Tapaukset ovat siirtyneet keskusrikospoliisin tutkintaan. Lisäksi KRP tutkii hälytystä, joka tuli Tampereen veden Kangasalan vedenottamosta kesäkuussa. Tutkinnanjohtaja Jussi Luoto kommentoi KRP:n tutkivan nyt sitä, liittyvätkö tapaukset toisiinsa.

– Kolme tapausta siirrettiin viime viikon perjantaina keskusrikospoliisille. Syy tälle on se, että selvitetään, onko näillä kolmella tapauksella yhteistä tekijää.

Tekijät eivät ole tiedossa

Poliisilla ei ole tällä hetkellä tiedossa epäiltyjä. Tapauksia tutkitaan varkauden yrityksinä. Myös motiivi on toistaiseksi hämärän peitossa.

Luoto ei ottanut kantaa murron kohteeksi joutuneiden kohteiden turvatoimiin. Murron tekotapaa myös selvitetään.

– Sekin on asia, mitä vielä selvitellään. Pääsivät sisälle perinteisesti murtautumalla, Luoto kommentoi, eikä tarkenna murtautumistapaa.

MTV Uutiset tavoitti myös Tampereen Veden toimitusjohtaja Petri Jokelan. 

– Ovesta oli murtauduttu läpi väkivalloin, Jokela kuvaa. 

Jokelan mukaan murto oli yhtiön tiedossa "reaaliaikaisesti" ja tilanteeseen puututtiin nopeasti. Hän ei tarkemmin avaa, miten tilanteeseen puututtiin eikä sitä, miten yhtiön turvallisuusjärjestelmät toimivat. Jokela ei myöskään ota kantaa, tallentuivatko tekijät esimerkiksi valvontakameroihin.

– Murtautujat pääsivät läpi vain ulko-ovesta, mutta eivät sen pidemmälle. Vaaratilannetta ei syntynyt, Jokela lisää.

Myös poliisilla on käsitys asiasta, missä tekijät liikkuivat vesihuoltopisteiden sisällä, mutta tutkinnanjohtaja Luoto ei avannut asiaa MTV:lle tarkemmin.

Murrot eivät johda toimenpiteisiin kohteissa 

Tapahtumat eivät vaadi turvallisuusjärjestelmien tehostamista murron kohteeksi joutuneissa kohteissa.

– Vesihuoltoalalla ollaan oltu tarkkana kymmenien vuosien ajan turvallisuuden osalta. Kun Ukrainan sota alkoi, valmiuksia nostettiin kaikkialla ja mekin olemme systemaattisesti kehittäneet turvallisuuden tasoa, Jokela lisää.

Vaikka tapausta tutkitaan varkauden yrityksinä, Jokelan mukaan Tesoman vesitornista tai Hervannan paineenkorottamosta ei viety mitään. Kangasalan vesitorni ei kuulu Tampereen Veden toimipisteisiin.

– Emme tiedä tekijöiden motiiveja. Tämä tapahtui yöaikaan, joten voi olla, että kyseessä on ohikulkijoiden päähänpisto tai sitten voi olla jotain systemaattisempaa tekijää. Tämä on poliisin asia selvittää, Jokela lisää.

Juttua päivitetty 1.7.2024 kello 14.56. Täydennetty Tampereen Vesi Oy:n toimitusjohtaja Petri Jokelan kommenteilla.

Lue myös: Fiskarsin varastotyöntekijällä oli vuosien ajan vaiettu salaisuus – poliisia odotti tämän kotona hämmästyttävä näky

Jos hanavettä juo sellaisenaan keittokehotuksesta huolimatta, millaisia oireita voi saada? Lääkäri vastaa

Oikaisu 3.7.2024 kello 10.30:

Aiemmin jutussa kerrottiin, että murtoja olisi ollut kolme, joista yksi olisi kohdistunut Kangasalan vesitorniin. Kangasalan vesitorniin ei kuitenkaan ole murtauduttu, vaan KRP:n kolmas tutkittava kohde on Kangasalla sijaitseva Tampereen veden vedenottamo, josta tuli hälytys.

TampereKangasalaVesiVarkaudetKRPRikos
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja
MTV Uutiset

Pauliina Ainasoja on MTV Uutisten monipuolinen toimittaja, joka työskentelee tällä hetkellä eniten some-tiimissä, eli olet voinut törmätä hänen sisältöihinsä erityisesti MTV Uutisten TikTokissa ja Instagramissa. Hän tekee juttuja myös MTV Uutisten verkkoon ja on tuttu kasvo MTV Uutisten suorista lähetyksistä.

Pauliinan kiinnostuksen kohteita ovat erityisesti yhteiskunnalliset ja eläinaiheet sekä ihmisten arkea koskettavat talouskysymykset, mutta hänen työnsä kattaa laajasti erilaisia uutisaiheita. Hän seuraa myös tiiviisti politiikan käänteitä niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Hän on työskennellyt myös noin kaksi vuotta Viiden jälkeen -ohjelmassa toimittajana.

Juttuvinkit ovat aina tervetulleita – niitä voi lähettää sähköpostitse.

Lisää aiheesta:

Ministeri: Suomessa oltu sinisilmäisiä – "Olemme kertoneet kaiken"Yle: Tuntemattomat ihmiset yrittävät päästä itärajalla laitoksiin sisäänAsiantuntija: Kuntien infrassa "epämääräistä venäläisiin tahoihin viittaavaa liikehdintää" – ovatko vesihuollon murrot osa tätä?Turva-alalla paljastuneet väkivaltatapaukset ovat marginaali-ilmiö, sanoo ammattiliitto: "Vain murto-osa"Täydellinen rikos: Postin historian suurin varkaus on edelleen mysteeri – mihin tuhannet älypuhelimet päätyivät varastolta Toijalasta?Kahden minuutin varkautta Jumbossa seurasi neljän miehen kiinniotto – "Nämä henkilöt ovat olleet tiedossa"

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 2.1.12:41
    Pate Mustajärvi

    Tampere kunnioittaa Pate Mustajärveä kauniilla eleellä

  • 29.12.202515:34
    Kuolemantapaukset

    Teiskon radiomastoturmasta uutta tietoa: Liittyi Tiktok-haasteeseen – yksi kuoli

  • 27.12.202517:54
    Pate Mustajärvi

    Pate Mustajärven kotikadulla kynttilämeri: Näin Tampereen omaa poikaa on muistettu

  • 26.12.202520:38
    Pate Mustajärvi

    Pate Mustajärven leski HS:lle: "Paulilla oli vielä paljon suunnitelmia"

  • 26.12.202518:49
    Pate Mustajärvi

    Manserock-kirjailija: Pauli Mustajärvi oli tamperelaisille "meidän Pate"