Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo kolmas karhu löytyi pienpetorauraudat jalassaan – Poliisi harmissaan: "Kolme rautakarhua saman kesän aikana on erittäin poikkeuksellista"

2:04Karhukantaa leikataan tänä syksynä poikkeuksellisen ankarastiKatso myös video: Karhukantaa leikataan tänä syksynä poikkeuksellisen ankarasti.
Julkaistu 31.08.2021 16:13

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Sonkajärven Löytölänmäellä on lopetettu tänään karhu, jolla oli pienpetoraudat jalassaan. Itä-Suomen poliisi kertoo tiedotteessaan, että kyseessä on jo kolmas tapaus tämän vuoden aikana Itä-Suomen alueella.

Lue myös: Pienpetorautoihin tassunsa loukannut karhu on ammuttu Lieksassa – 15 sentin suuruinen pyydys oli syvällä polkuanturoiden takana

Poliisi kertoo saaneensa ilmoituksen karhusta 22. elokuuta. Karhu ei poliisin mukaan pystynyt käyttämään jalkaansa.

– Poliisi teki Sonkajärven karhulle lopettamispäätöksen samaan tapaan kuin Lieksan ja Enon rautakarhuille konsultoituaan ensin eläinlääkäriä, kertoo poliisi tiedotteessaan.

Karhu lopetettiin tänään aamupäivällä. 

– Lopettamispäätösten perusteena on ollut eläimelle aiheutuva tarpeeton kipu ja kärsimys. Loukkaantuneen aikuisen karhun kiinniottaminen ja toimittaminen hoitoon taikka pyyntiraudan irrottaminen karhulta eivät ole turvallisia ja tarkoituksenmukaisia toimintavaihtoehtoja. Näin eläinsuojelullisin perustein ainoaksi toimenpiteeksi jää eläimen lopettaminen, poliisi toteaa.

Raudat olivat syvällä karhun tassussa kiinni

Poliisi pyysi Sonkajärven riistanhoitoyhdistykseltä suurriistavirka-apua (SRVA) loukkaantuneen uroskarhun löytämiseksi ja lopettamiseksi.

Karhun jalkaan oli tarttunut Conibear-tyyppinen "heti tappava" pyyntirauta. 

– Alustavien tietojen mukaan pyyntirauta oli uponnut syvälle tassun sisään aiheuttaen karhulle kipua ja kärsimystä. Edelleen alustavien tietojen mukaan pyyntirauta oli ollut jo pitemmän aikaa tassussa kiinni. 

Lue myös: Pienpetoraudan piinaaman karhuemon viimeinen päivä lähenee Joensuun seudulla – näin metsästyskauden alku vaikuttaa sen kohtaloon

"Erittäin poikkeuksellista"

Eläin toimitetaan poliisin toimesta Ruokavirastoon, jossa muun muassa sen vamma tutkitaan tarkemmin.

–  Kolme rautakarhua saman kesän aikana Itä-Suomen poliisilaitoksen alueella on erittäin poikkeuksellista.

Someraivo on herännyt

Poliisi kertoo saaneensa toiminnastaan kritiikkiä.

– Poikkeuksellista on myös ollut tehtävien saama julkisuus. Poliisilaitoksen tekemiä päätöksiä on erityisesti sosiaalisessa mediassa voimakkaasti kritisoitu ja vaadittu muun muassa lopetuspäätöksiä peruttavaksi.

Poliisi huomauttaa, että päätöksiä tehdessään poliisilaitos on kuullut eri asiantuntijoita ennen päätösten tekoa. 

– Päätösten perusteena on ollut eläimille aiheutuva tarpeeton kipu ja kärsimys. Enon karhunaarasta yritettiin myös ensisijaisesti auttaa, mutta eläintä ei yrityksestä huolimatta saatu pyydystettyä nukutusta ja vamman tutkimista varten. 

Itä-Suomen poliisille virka-apua tehtävän hoitamisessa antoi Luonnonvarakeskus. Luonnonvarakeskuksella on vaativaan ja vaaralliseen tehtävään liittyvä koulutus, kokemus ja toimivaltuus käyttää nukutuksessa tarvittavia lääkeaineita.

Lisää aiheesta:

Enon rautakarhusta on tehty lopettamispäätös – karhun pelastamiselle luotu adressi on kerännyt 10 000 allekirjoitustaEnon "rautakarhu" aiotaan etsiä ja lopettaa – poliisi kertoo, miksei tassuun jäänyttä pyyntirautaa voida poistaaPoliisi aikoo lopettaa viime kesänä pyyntiraudasta vahingoittuneen emokarhun – loukku yhä käpälässäJoensuun rautakarhu yritetään sittenkin nukuttaa – Poliisi: "Kirurginen poisto tekijälle sekä vaativa että vaarallinen"Pienpetorautoihin tassunsa loukannut karhu on ammuttu Lieksassa – 15 sentin suuruinen pyydys oli syvällä polkuanturoiden takanaKarhuemon lopetuspäätös järkytti Jenni Haukiotakin, nyt vastaa poliisi: Lopettamiselle ei ole vaihtoehtoa – tällainen on neljän karhunpennun kohtalo
KarhutLuonto ja eläimetPoliisiMetsästysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Karhut
  • 10.12.09:33
    Luonto ja eläimet

    Karhu hyökkäsi työntekijän kimppuun eläinpuistossa Kiinassa – silminnäkijät tallensivat taistelun

  • 8.12.22:37
    Politiikka

    Hallitus ei aiokaan mahdollistaa saukon kiintiömetsästystä – karhun ja ilveksen metsästys edelleen pöydällä

  • 20.11.15:52
    Aina-karhu

    Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta eläinsuojelurikoksesta Kuusamon suurpetokeskuksessa

  • 17.11.18:12
    Korkeasaari

    Korkeasaaren karhujen pesä hiljeni talveksi – katso video hunajaisesta herkuttelusta

  • 5.11.05:19
    Luonto ja eläimet

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa