Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jihadismin tutkija kommentoi MTV:lle al-Holin täysi-ikäisten suomalaisten mahdollista paluuta: Suomeen voisi muodostua uudenlainen uhka

4:20Tutkija: Hyviä ratkaisuja al-Holin tilanteeseen ei ole – lasten ikä vaikuttaa heidän kykyynsä elää arkea SuomessaJihadismin tutkija Juha Saarinen sanoo, että al-Holin leirin suomalaisten palaaminen kotimaahan on poliittisesti vaikea kysymys.
Julkaistu 11.12.2019 21:58(Päivitetty 12.12.2019 13:57)

Eevi Kinnunen

eevi.kinnunen@mtv.fi

Jihadismin tutkija Juha Saarinen sanoo, että al-Holin leirin suomalaisten palaamiseen kotimaahan liittyy turvallisuusriskejä. Hänen mukaansa tilanteessa ei ole täydellisiä vaihtoehtoja.

Al-Holin pakolaisleirillä tiedetään olevan noin 40 suomalaista, joiden joukossa on sekä aikuisia että lapsia. Viime viikot julkisuudessa on keskusteltu siitä, ollaanko suomalaisia kotiuttamassa ja jos, niin millä aikataululla. 

Tänään ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) piti tiedotustilaisuuden, jossa hän totesi, että tällä hetkellä kotiuttamisoperaatiota ei ole käynnissä. Juha Saarisen mielestä tiedostustilaisuus oli pieni pettymys, sillä ulkoministeriltä ei saatu juuri uutta tietoa eikä vastauksia julkisuudessa avoinna olleisiin kysymyksiin. 

Asia on poliittisesti herkkä, sillä täysi-ikäisten ihmisten palaamiselle Suomeen ei näytä olevan laajaa kannatusta.

– Se on valitettavasti johtanut tilanteeseen, jossa näyttää siltä, että keskeisessä asemassa olevat ministerit välttelevät vastuun ottamista tai vastauksia siihen, onko mitään poliittista päätöksentekoprosessia nyt käynnissä. 

Aikuiset voivat muodostaa turvallisuusuhan Suomessa

Jos al-Holin leiriltä palaa aikuisia Suomeen, he voivat muodostaa maassa uudenlaisen turvallisuusuhan. Saarinen arvioi, että etenkin terroristijärjestö Isisin koulutukselle ja ideologialle altistuneet ihmiset voisivat osaltaan edistää jihadistista liikehdintää Suomessa.

Suomeen palaavat naiset voisivat Saarisen arvion mukaan radikalisoida muita tai levittää propagandaa. Lisäksi he saattaisivat esimerkiksi kerätä rahaa ulkomaille toimiville aseellisille ryhmille. 

Huomattavaa on sekin, että leiriltä palaavat aikuiset eivät välttämättä joutuisi oikeuden eteen. Saarisen mukaan Suomeen on palannut Syyrian konfliktin aikana noin 20–30 ihmistä. Heistä syytteeseen on asetettu vain kolme ihmistä, eikä ketään ole tähän mennessä tuomittu konfliktialueella tapahtuneesta terrorismirikoksesta. 

– Konfliktialueilta on todella vaikea kerätä tietoa tai saada todistajia mahdollisista rikoksista, jolloin todennäköisempää on se, että syytekynnys ei ylity. 

Jokaisen palaajan tilanne olisikin arvioitava yksilöllisesti. Keskeistä on Saarisen mukaan se, millaisia aikeita palaajilla itsellään on. Jos Suomeen palaava ihminen haluaa irtautua jihadistisesta liikehdinnästä, hän todennäköisesti saa siihen viranomaisilta tukea.


Lasten ikä vaikuttaa uhkaan 

Myös lasten palaaminen Suomeen vaatisi vahvoja tukitoimia.

Saarisen mukaan pienillä lapsilla on luultavasti vielä hyvät kyvyt integroitua Suomeen. Lapset eivät luultavasti ole radikalisoituneet, mutta he saattavat matkia ja toistaa aikuisilta oppimiaan käyttäytymismalleja. 

– Uhkakuvana on sosiaalinen väkivalta. Näillä lapsilla olisi mahdollisesti alempi kynnys käyttää väkivaltaa ymmärtämättä sen seurauksia.

Saarisen mukaan varttuneempien lasten kohdalla tilanne on monimutkaisempi. Teini-ikäisistä ainakin osa on saattanut radikalisoitua konfliktialueella. Lapsen ajatteluun vaikuttaa huomattavasti se, miten sitoutuneita heidän vanhempansa ovat olleet jihadistiseen liikehdintään. 

– Jos sieltä palaa lapsia äiteineen ja vanhempi jatkaa vielä jihadistisen liikehdinnän parissa, se on kyllä merkittävä uhkakuva. 

Täydellisiä ratkaisuja ei ole

Tilanne on Suomelle, kuten monelle muullekin maalle vaikea. Saarisen mukaan kyse on lopulta siitä, mikä on Suomen hallituksen mielestä vähiten huono ratkaisu. 

– Mitään hyviä ratkaisuja ei ole olemassa. On pelkästään ratkaisuja, joissa on hyviä ja huonoja puolia. 

Lisää aiheesta:

Terroristijärjestö Isis houkuttelee nyt kannattajiaan propagandalla "tosiuskovaisten koettelemuksista"Kaikki al-Holin leirin naiset eivät välttämättä halua palata Suomeen – "En usko, että hän päästäisi pelkästään lapsensa Suomeen" Suomi ei ole vielä päättänyt, autetaanko Al-holin leirin suomalaisia palaamaan – "Kaikki skenaariot valmistelussa"Tuore tutkimus: "Isis-vaimoilla" on ollut usein aktiivinen rooli järjestössä – tutkija pitää al-Holin naisten ottamista Suomeen silti järkevänäIsisin kalifaatista palataan nyt pakosta – palaajat ovat Suomelle suurempi turvallisuusriski kuin aiemmin Sisäministeriö: Pääsy omaan maahan on perusoikeus – Syyriasta palaaville on tarjottava samat palvelut kuin muillekin
IsisTerrorismiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"

  • 27.5.15:19
    Terrori-iskut

    Viime kesän veitsihyökkäyksestä epäilty syyrialaismies tunnusti syyllisyytensä oikeudessa Saksassa

  • 1.2.20:54
    Somalia

    Trump: Yhdysvallat tehnyt iskuja Somaliaan