Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

JHL haluaa teollisuusaloja korkeammat palkankorotukset – liitto on työtaisteluvalmiudessa: "Koko arsenaali on käytössä, jos tarvetta on"

2:03JHL tavoittelee korkeampia palkankorotuksia kuin teollisuusalalla ensi kevään neuvotteluissa
Julkaistu 27.09.2019 20:18
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton tavoite ensi kevään sopimusneuvotteluissa on teollisuusaloja korkeammat palkankorotukset. Liiton mukaan ne ovat välttämättömät, jotta palkkaeroja saadaan kurottua umpeen matalapalkkaisten ja muiden alojen sekä miesten että naisten välillä. Teollisuusliitto sekä työnantajapuoli ihmettelevät JHL:n ulostuloa.

Syksyn työmarkkinaneuvottelut ovat käynnistyneet vientialan neuvotteluilla. JHL vaatii saman palkankorotuksen kuin vientiteollisuus, sekä sen lisäksi 1,4% kilpailukykysopimuksen lisätyötuntien korvaamiseksi, ellei työaikaa lyhennetä entiselleen.

– Työnantaja on sanonut niille hinnan, eli jos ne poistetaan, se on 1,4 prosenttia niille miinus ja meille plussaa eli tämä tietysti palkankorotuksen päälle, jos kikytunteja ei poisteta, sanoo JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine. 

– Sitä pidä hieman outona, että oma palkankorotustavoite suhteutetaan jonkun toisen saamaan palkankorotukseen, sanoo Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto.

Kuntatyönantajien työmarkkinajohtajan Markku Jalosen mukaan ainoastaan vuosilomarahojen leikkaus oli väliaikaisratkaisu, kun taas kikytunnit olivat pysyvä muutos. Hänen mukaansa kunnilla ei ole varaa koviin palkankorotuksiin.

– Voi olla, että näemme kaikkien aikojen huonoimmat tilinpäätökset tämän vuoden jälkeen ja sen takia kunnilla ei todellakaan ole olemassa yhtään mitään ylimääräistä jakovaraa.

JHL työtaisteluvalmiudessa

JHL kertoi myös olevansa valmis tukemaan vientialaa työtaisteluilla, jos sopimuksiin ei muuten päästä.


– Vientipuoli ei ole pyytänyt palvelusta, vaan me tuomme meidän jäsenkuntamme näkemystä selkeästi esille, että me olemme käytettävissä silloin kuin tarve on. Tämä tietysti perustuu siihen, että lähdetään hakemaan vientialojen kautta hyvää palkankorotustasoa, Niemi-Laine toteaa.

Tämä tuli Teollisuusliitolle yllätyksenä. Aalto ei ollut kuullut JHL:n tarjouksesta ennen kuin MTV Uutiset kertoi tämän hänelle.

– SAK teki päätöksen, missä se ilmoitti tukevansa päänavaajaa ja nyt meidän sopimus päättyi ensimmäisenä. Saattaa olla, että olemme ensimmäisten joukossa tekemässä tätä sopimusta. Mutta siinä mielessä se tuli yllätyksenä, että yksi yksittäinen liitto ilmoittaa näin vahvasti, Aalto kommentoi.

Niemi-Laineen mukaan JHL on valmis ryhtyä toimiin välittömästi, jos tarvetta on.

– Meillä on koko välineistö, koko arsenaali käytössä, Niemi-Laine lopettaa.

Lisää aiheesta:

SAK tavoittelee kymmenen prosentin palkankorotustaTeollisuusliiton palkkoja ratkotaan pian valtakunnansovittelijan toimistolla – "Muut odottavat tätä päänavausta"Teollisuusliitto, Pro ja YTN potkivat palkkasopuun vauhtia lakkovaroituksilla – "Kärsivällisyytemme on loppu"AKT valmis painostustoimiin, jos teknologiateollisuuden aiheuttama jumi palkkaneuvotteluille ei muutoin aukeaKunta-alan tuskainen palkkavääntö vauhtiin tiistaina – kuntapomo Markku Jalonen pitää tiukasti kiinni kiky-tunneista ja haluaa lisää paikallista sopimistaTyömarkkinaosapuolet tapasivat Etelärannassa – syksyn palkoista kiistellään jo nyt
JHLTyömarkkinatTeollisuusVientiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

JHL
  • 21.5.12:48
    Yliopisto

    Yliopistojen lakot peruttu

  • 12.5.08:58
    Työtaistelut

    Helsingin ja Turun yliopistoihin annettu lakkovaroitus – nämä ovat keskeiset kiistat

  • 22.4.13:03
    Lakot

    Uusi lakkovaroitus: Mukana Hätäkeskuslaitos, Tulli ja poliisi

  • 20.3.05:30
    Politiikka

    50 prosentin raja ylitetty – JHL:n kysely: Näin moni sanoo julkisten palveluiden heikentyneen

  • 29.1.10:57
    Työtaistelut

    JHL ja AKT ilmoittavat uusista työtaistelutoimista