Jarmo Kekäläinen lähestyy umpikujaa tähtikaksikkonsa kanssa – "Meidän on tehtävä päätöksiä"

Artemi Panarin ja Sergei Bobrovsky
Artemi Panarin ja Sergei Bobrovsky©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 08.09.2018 16:39
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen taistelee parhaillaan joukkueensa tähtikaksikon Artemi Panarinin ja Sergei Bobrovskyn jatkosopimuksien kanssa.

LUE MYÖS: Mahtava työpanos palkittiin – Columbus solmi monivuotisen jatkopahvin Jarmo Kekäläisen kanssa

Kummankin venäläistähden sopimus loppuu ensi kauden päätteeksi, jonka jälkeen Bobrovsky ja Panarin ovat vapaita neuvottelemaan kaikkien NHL-joukkueiden kanssa. Mikäli sopimusneuvottelut eivät etene toivotusti, voi Kekäläinen joutua kauppaamaan pelaajat toisiin seuroihin.

– Jos emme saa sopimuksia aikaiseksi, meidän on tehtävä päätöksiä. En voi sanoa vain, että he aikovat jäädä ja ratsastaa kanssamme auringonlaskuun, Kekäläinen kommentoi NHL.comille.

LUE MYÖS: Miro Heiskasen säkenöivä esitys sai Dallas-luotsin mykistyneeksi – "19-vuotias poika tulee tänne dominoimaan"

Columbus ja Kekäläinen tekevät kuitenkin kaikkensa, jotta kaksikko solmisi jatkosopimukset seuran kanssa.

– Me haluamme pitää heidät, mutta emme ole vielä onnistuneet jatkamaan heidän sopimuksiaan. Olemme optimistisia, että saamme asiat hoidettua. Meillä on hyvä joukkue tulevaisuudessa ja toivottavasti he haluavat olla osa sitä, Kekäläinen toivoo.

Tuoreimmat aiheesta

NHL