Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Jari-Matti Latvala myhäilee

4:14Tältä näyttää Jyväskylän MM-ralli – MTV Urheilun rallistudio perkaa reittiä ja lähtökohtiaTältä näyttää Jyväskylän MM-ralli – MTV Urheilun rallistudio perkaa reittiä ja lähtökohtia
Julkaistu 25.07.2024 19:33

AKI HIETAVALA

Toyotan WRC-tallin päällikkö Jari-Matti Latvala pääsi ajohommiin torstaina, kun tuurilainen testasi tulevaa Suomen MM-rallia varten.

Keski-Suomen sorateillä Latvala kilpailee MM-tasolla ensimmäistä kertaa WRC2-luokassa, kun alla on oman tiimin Toyota GR Yaris Rally2 -kilpuri. Latvalan aktiiviura MM-sarjassa päättyi jo vuonna 2019, mutta sen jälkeen mies on nähty lukuisia kertoja historic-luokan Toyota Celican ratissa sekä viime kesänä Suomen MM-rallissa Rally1-hybridiautossa.

Lähestyvä MM-kotiralli sai Latvalan myhäilemään.

– Kyllähän se aina on kesän merkki, kun Jyväskylän MM-ralli lähestyy ja saa laittaa ajohaalarin päälle. Se on yksi kesän kohokohdista, Latvala hehkutti MTV Urheilulle.

– On se hienoa, kun pääsee auton sisälle. Se on rehellisesti sanottuna maailman paras paikka.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi lyöttäytyvät yhteen

Vaikka Latvala on testannut Toyotan Rally2-autoa ennenkin, on edellisestä kerrasta pitkä aika. Latvala myönsi, että homma vaatii totuttelua.

– Kiva on ollut ajaa testiä. Huomaa, että autoon pitää sopeutua. Ei ole ihan kaikkia ominaisuuksia osannut ottaa vielä käyttöön. Tulee vaihdettua liian nopeasti alemmalle vaihteelle ja ei osaa käyttää vääntöä, Latvala summasi.

– Voimaa on vähemmän kuin Rally1-autossa, mutta se voima, mitä tässä autossa on, menee tosi tehokkaasti tiehen. Vauhti kuolee nopeammin, jos käännät auton poikittain, etkä käytä vääntöä, vaan annat kierrättää. Vauhdin ylläpitäminen on vaikeampaa Rally2-autolla. Se vaatii totuttelua.

WRC2-luokassa taso on tunnetusti kova ja varsinkin Suomen sorateillä myös erittäin laaja. Latvala ei nostanut itseään missään nimessä luokan voittajasuosikiksi.

– Varsinkin Oliver Solberg ja Mikko Heikkilä menevät kovaa. Heidän vauhtiinsa saa kovaa lykätä. Lähdetään siitä liikkeelle, että tavoite on viiden joukossa. Sitten nähdään kisan aikana oma taso, että missä se menee. Sen jälkeen voi lähteä kompensoimaan, jos näyttää, että on mahdollisuuksia, Latvala mietti.

– Vaikea sanoa, kun ei ole tällä tasolla ajanut MM-sarjassa kilpaa, että mikä se oma taso on. Mielenkiinnolla odotan kyllä kisaa.

RalliJari-Matti LatvalaMoottoriurheiluUrheilu

Lisää aiheesta:

Suomalaislegenda Juha Kankkunen heitti Jari-Matti Latvalalle kovan tavoitteen – "Se kuulostaa järkevältä"Esapekka Lappi teki paljastuksen jatkostaan MM-rallissaEsapekka Lappi pääsee vihdoin takaisin MM-rallipoluille – "Aika kauan olen tätä odottanut"Ruotsin rallin ongelmat huono uutinen Kalle Rovanperälle: WRC-debytantin ässä sulamassa hihasta – "Vauhti on varmasti raakaa"Jari-Matti Latvalalta selkeät ohjeet Valtteri Bottakselle rallidebyyttiin – "Se voi yllättää"WRC-debyyttinsä valmistautuva Suninen puhkuu intoa: "Auto tekee mitä kuski pyytää"

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:00
    MM-ralli

    MM-ralliin: Janni Hussi hyppää suomalaisen huippukuskin rinnalle

  • Eilen18:50
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta paljastus rallikuvioistaan: "Oli sovittu"

  • ti20:08
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen surkuttelee: "Tämä on todella harmillinen homma"

  • ma12:09
    MM-ralli

    Rallin maailmanmestari Jonne Halttunen: Uusi työ

  • ma11:59
    MM-ralli

    Jari-Matti Latvalalla huoli – "Se syö kuskia sisältä"