Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Aarnion oikea käsi Susanne Päivärinnan ohjelmassa: Asiat eivät menneet kuten tuomiossa luki

Runeberg tuomittiin Aarnio-vyyhdissä kolmen ja puolen vuoden vankeuteen.
Runeberg tuomittiin Aarnio-vyyhdissä kolmen ja puolen vuoden vankeuteen.
Julkaistu 10.05.2017 20:25

MTV UUTISET

Jari Aarnion oikeaksi kädeksi kutsuttu entinen huumepoliisi Mikael Runeberg kuvaa Helsingin huumepoliisin aikaansaamia tuloksia valtaviksi ja työskentelyään huumepoliisissa ammatilliseksi ”taivaaksi.”

Hän oli vieraana Iltalehden erikoistoimittajan Susanne Päivärinnan Sensuroimaton Päivärinta -ohjelmassa.

– Se on ollut kautta aikojen Suomen kovin paikka olla töissä, jos haluaa tehdä huumetutkintaa ja huumeiden vastustamista. Ei sellaista (yksikköä) ole ollut eikä tule enää olemaan.

Runeberg tuomittiin Aarnio-vyyhdissä kolmen ja puolen vuoden vankeuteen. Hän tuomion neljästä törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä ja viidestä lievemmästä virkarikoksesta.

Hänen mukaansa väite Aarnion oikeana kätenä toimimisesta lähti elämään puhtaasti median kautta. KRP:n kuulusteluissa kysyttiin Runebergin mukaan Aarniosta sellaisia asioita, joita hänellä ei ollut minkäänlaista käsitystä.

– Ei mennyt kauaa kun oli yksi lehtijuttu, jossa minut nimettiin oikeaksi kädeksi ja siitä se on lähtenyt elämään.

Runeberg ei allekirjoita kokemustensa perusteella Jari Aarnion saamaa tuomiota. Hän kertoi Iltalehden Päivärinnalle ajattelevansa, että hovioikeuden käsittely on vielä edessä.

– Ne asiat, joihin minä liityn Aarnion tapauksessa, eivät menneet kuten tuomiossa on kirjoitettu.

Entinen huumepoliisi korostaa, että hän ehti työskennellä Helsingin huumepoliisissa vain kaksi ja puoli vuotta. Tätä ennen hän työskenteli keskusrikospoliisissa.

Runeberg kertoi hämmästyneensä syvästi kun selvisi, että Aarnion hallussa oli ollut satoja tuhansia euroja. Hän korosti, ettei hän tuntenut Aarniota niiltä ajoilta lainkaan.

Mikael Runeberg korosti myös, ettei Helsingin huumepoliisissa turvauduttu koskaan laittomiin keinoihin.

- Tietämättömien poliisien ja toimittajien vatkauksia. Luodaan mielikuvia asioista, joista ei tiedetä mitään.

Lisää aiheesta:

"En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioonKommentti: Yksi paperi oli kuin miljoonan voltin sähköisku – näin uskomattomasti edennyt Aarnio-vyyhti lähenee vihdoin loppuaanJarkko Sipilän kommentti: Aarnio oli paha paha poliisiKansanedustaja Tolvanen Aarnio-todistajana: ”Prostituoitu Saaraan piti suhtautua varauksella”Krp:n ylikomisario selitti salanauhoitusta - "Olin ottanut joitain oluita"Kuopiolainen huumepoliisi: Aarnio-tutkijat kostivat MTV:n jutun
Jari AarnioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Aarnio
  • 9.6.06:06
    Huumerikokset

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 06.10.202419:20
    Rikospaikka

    "En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioon

  • 27.06.202410:48
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus hylkäsi ex-poliisien syytteet Jari Aarnioon liittyvässä oikeudenkäynnissä

  • 22.04.202413:44
    Oikeudenkäynnit

    Ex-huumepoliisit oikeudessa: Näin salapuhelimilla pidettiin yhteyttä – "Tietolähteet soittivat sitä ennen jopa poliisin kahvioon"