Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Japanin keisari piti harvinaisen tv-puheen: "Terveyteni heikkenee"

2:01Keisari Akihito vihjasi toiveestaan väistyä valtaistuimelta
Julkaistu 08.08.2016 09:45(Päivitetty 08.08.2016 12:32)

MTV UUTISET - STT - AFP

Japanissa puheet keisarin väistymisestä ovat saaneet pontta keisari Akihiton harvinaislaatuisesta televisioesiintymisestä.

82-vuotias keisari kertoi nauhoitetussa puheessa maanantaina olevansa huolissaan siitä, ettei ehkä pysty enää hoitamaan velvollisuuksiaan ikänsä ja terveytensä heikkenemisen vuoksi.

– Tunnen ajoittain erilaisia rajoitteita esimerkiksi fyysisen kuntoni suhteen, Akihito sanoi.

Puhe tulkittiin yleisesti siten, että keisari vihjasi haluavansa luopua kruunusta. Japanin nykylait eivät mahdollista luopumista.

Suorasanainen ilmoitus keisarilta olisi tulkittu politiikkaan sekaantumiseksi, joten Japanissa varauduttiin ennalta siihen, että keisari puhuu halustaan kautta rantain.

Akihito on ollut keisarina 27 vuotta. Puhe herätti jo etukäteen suurta huomiota, sillä hän puhui vasta toista kertaa suoraan kansakunnalle. Ensimmäisen puheen hän piti tuhoisan maanjäristyksen ja sitä seuranneen tsunamin ja ydinvoimaonnettomuuden yhteydessä vuonna 2011.

Nykyaikainen keisari

Keisari Akihiton terveys on reistaillut viime vuosina, ja Japanissa on viime aikoina spekuloitu hänen haluavan luopua kruunusta lähivuosina. Seuraaja olisi 56-vuotias kruununprinssi Naruhito.

Maanantaisella puheella Akihito näytti valmistavan maaperää sille, että hallitus voi ryhtyä muuttamaan lakeja valtikan vaihdon mahdollistamiseksi.

Pääministeri Shinzo Abe ilmoitti tuoreeltaan harkitsevansa vakavasti keisarin sanoja.

– Meidän on katsottava, mitä voimme tehdä, kun ottaa huomioon keisarin velvollisuudet, hänen ikänsä ja (työ)taakkansa, Abe kommentoi.

Japanin keisarihuonetta pidetään maailman vanhimpana perinnöllisenä monarkiana. Legendan mukaan ketju on jatkunut katkeamattomana noin 2 600 vuotta.

Keisarin asemassa tapahtui sodan jälkeen mullistus, kun tehtävä muutettiin symboliseksi. Akihito on omalta osaltaan muovannut tehtävää nykyaikaan sopivaksi. Hän on myös pyrkinyt lieventämään niitä katkeruuksia, joita Japanin valloituspolitiikka toisen maailmansodan aikana aiheutti.

Lisää aiheesta:

Naruhitosta virallisesti Japanin keisari – puoli miljoonaa pikkurikollista armahdettiin kruunauksen kunniaksiJapanin kruununprinssipari saapui Suomeen – mutta keitä he ovat? Moni japanilainen muistaa maanläheisen kaksikon pienestä keltaisesta kuplavolkkaristaKatso video: Japanin keisari Akihito luopui kruunusta – vastaavaa ei ole tapahtunut 200 vuoteenKeisari Akihito piti viimeisen uudenvuodenpuheensa – yli 100 000 japanilaista saapui kuuntelemaanJapanin keisari luopuu vallasta huhtikuussa 2019 – ensimmäinen kerta 200 vuoteenMedia: Japanissa suunnitellaan keisarinvaihdosta vuonna 2019
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi

  • 14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 14:09
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:17
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä: kaksi uhria edelleen hengenvaarallisessa tilassa

  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"