Maali: Sebastian Vettel ajaa ruutulipulle ensimmäisenä ja Mark Webber nappaa kakkossijan. Mahtava päivä Red Bullille. Grosjean kolmas, Alonso neljäs ja Räikkönen viides.
Kierros 52: Räikköseltä upea ohitus Hülkenbergistä shikaanissa! Suomalainen nousee viidenneksi.
Kierros 52: Grosjean joutuu lopulta antautumaan Webberille. Red Bull menossa kaksoisvoittoon. Aiempi ruuhka koitui Grosjeanin kohtaloksi.
Kierros 43: Perez peittää Rosbergin ajolinjan ja saa osuman vasempaan takarenkaaseensa. Kumi puhki ja varikolle.
Kierros 43: Webber tulee sisään ja vaihtaa pehmeämmät renkaat. Palaa radalle kolmantena.
Kierros 41: Vettel nousee Grosjean ohi toiseksi. Webberin pitää mahdollisesti pysähtyä vielä kerran, joten Vettelin voitto saattoi ratketa tähän.
Kierros 38: Gutierrez nousee Vergnen ohi yhdeksänneksi. Kimi enää 0,8 sekuntia Alonson takana kuudentena.
Kierros 37: Vettel otetaan kärkipaikalta sisään kovien renkaiden vaihtoon. Ero Webberiin putosi sitä ennen seitsemään sekuntiin. Vettel palaa radalle Webberin ja Grosjeanin taakse kolmanneksi.
Kimi Räikkönen jahtaa Fernando Alonsoa.MTV Oy
Kierros 36: Räikkönen ajaa kisan nopeimman kierroksen 1.35,516. Edessä Alonso 1,7 sekunnin päässä. Hulkenbergille kerrotaan, että Kimi jahtaa nyt Alonsoa, joten kannattaa pitää oma vauhti nykyisenlaisena.
Kierros 35: Massa tulee kärsimään rangaistuksensa. Kimi ottaa kuudennen sijan.
Kierros 34: Kärjessä Vettelin on tultava vielä renkaidenvaihtoon. Ero kakkosena olevaan Webberiin 9,9 sekuntia. Grosjean 10 sekuntia Webberin takana.
Kierros 33: Massalle läpiajorangaistus varikkosuoran ylinopeudesta. Sopii Räikköselle oikein hyvin, vaikka kuulee ensin väärin tiimin ilmoituksen ja luulee rangaistuksen tulleen hänelle.
Kierros 32: Räikkönen käy vaihtamassa uudet kovat renkaat ja palaa radalle seitsemänneksi.
Kierros 32: Ricciardo saa läpiajorangaistuksen Di Restan ohituksesta, jossa hän kävi rata-alueen ulkopuolella.
Kierros 31: Myös Alonso, Gutierrez ja Perez varikolle. Räikkönen vielä tulematta sisään, mutta on nyt neljäntenä.
Kierros 30: Hulkenberg käy vaihtamassa kovat renkaat, Räikkönen nousee viidenneksi.
Kierros 30: Grosjean tulee kärkipaikalta renkaidenvaihtoon. Vettel ottaa johdon. Grosjean palaa kovilla renkailla kolmossijalle Red Bullien taakse.
Kierros 29: Bottas tulee toista kertaa varikolle. Jatkaa kovilla renkailla. Massa tulee varikolle, joten Räikkönen nousee kuudenneksi. Massallekin kovat renkaat.
Kierros 28: Vettelille kerrotaan, että nyt ajetaan kilpaa Grosjeania, ei Webberiä vastaan. Näyttäisi siltä, että Webber on kolmen pysähdyksen taktiikalla ja Grosjean sekä Vettel kahden pysähdyksen.
Kierros 27: Vettel kaventaa hurjasti eroa kärkimies Grosjeaniin. Ero enää 2,5 sekuntia.
Kierros 26: Webber tulee kakkossijalta vaihtamaan uuden setin kovia renkaita.
Kierros 25: Button valittaa pahasta aliohjauksesta. Tulee varikolle. Samaa vaivaa valittaa myös Rosberg. Button vaihtaa kovat ja Rosberg pehmeämmät renkaat.
Kierros 24: Alonso hakee ohitusta Hulkenbergista. Massan ja Räikkösen ero Alonsoon noin 5 sekuntia.
Kierros 22: Räikkönen nousee Gutierrezin ohi kahdeksanneksi. Ricciardo tulee lopulta varikolle, joten Kimi on nyt seitsemäs.
Kierros 21: Myös Alonso ohittaa Ricciardon, joka pyydetään seuraavalla kierroksella viimein sisään.
Kierros 20: Alonso ohittaa Massan ja nousee kuudenneksi. Hulkenberg valittaa Ricciardosta, mutta pääsee lopulta ohi.
Kierros 19: Ricciardo ajaa edelleen samoilla renkailla neljäntenä ja päästää kärkikolmikkoa koko ajan enemmän karkuun muilta. Vettelin ja Ricciardon välinen ero jo 14,4 sekuntia.
Kierros 18: Bottas ajaa 2,3 sekuntia Rosbergin takana sijalla 13.
Kierros 16: Rosberg suorittaa rangaistuksensa ja Räikkönen nousee muiden mukana hänen ohitseen. Räikkönen nyt 9:s, Rosberg 12:s.
Kierros 15: Rosbergille varikon läpiajorangaistus aiemmasta vaaratilanteessa varikkosuoralla. Neljäntenä ajava Ricciardo on ainoa, joka ei ole vielä käynyt varikolla.
Kierros 15: Perez ohittaa Buttonin takasiipi auki ykkösmutkassa ja nousee 11:nneksi. Vettel tulee vaihtamaan kovat renkaat ja palaa radalle kolmospaikalle.
Kierros 14: Rosberg ja Perez olivat lähellä törmätä varikolla. Tutkinta käyntiin. Alonso tulee sisään, joten Grosjean nyt toinen. Vettel ei ole vielä tullut renkaidenvaihtoon.
Kierros 13: Grosjean tulee kärkipaikalta sisään. Vettel ottaa kärkipaikan. Myös Rosberg ja Perez varikolle. Grosjean palaa radalle kolmantena.
Kierros 12: Webber, Massa ja Räikkönen varikolle. Kaikille vaihdetaan kovat renkaat.
Kierros 11: Grosjean, Webber ja Vettel ovat omassa ryhmässään. Sen jälkeen ero Rosbergiin 7,2 sekuntia.
Kierros 10: Hulkenberg vaihtaa kovemmat renkaat alle.
Kierros 9: Button, Bottas ja Sutil tulevat sisään. Hamiltonin kisa on ohi. Talli epäilee startin kosketusta Vettelin kanssa syyksi.
Kierros 8: Vetteliä kehotetaan jättämään kahden sekunnin väli Rosbergiin renkaiden säästämiseksi.
Kierros 7: Räikkönen ohittaa Buttonin ja nousee sijalle 10. Bottas menettää 13. sijansa Ricciardolle.
Kierros 5: Vettelillä selviä ongelmia auton hallittavuudessa.
Kierros 3: Hamiltonin oikea takarengas puhkesi ilmeisesti kontaktissa Vettelin kanssa ja hän joutui käymään varikolla renkaidenvaihdossa.
Kierros 2: Räikkönen putosi lähdössä kaksi sijaa 11:nneksi. Bottas yhä 13:s.
Grosjean syöksyi kärkeen
Lähtö: Grosjean nousee startissa kärkeen! Vettel putoaa kolmannaksi ja raportoi, että etusiipi on rikki. Van der Garde ja Bianchi ulos ensimmäisessä mutkassa.
Klo 9.03: Kummallakin Lotus-kuskilla on vain yhdet tuoreet kovat renkaat tallissa. Muilla kärkikymmeniköstä kahdet.
Klo 8.59: Vain Ricciardo ja Pic ovat valinneet kovat renkaat. Kaikilla muilla mediumit.
Klo 8.43: Massa toteaa warmupissa, että kaasupoljin käyttäytyy todella omituisesti. Rosbergin autosta vaihdetaan ratti ennen starttia.
Klo 8.41: Suzukassa ilman lämpötila on parhaillaan 24 astetta ja radan lämpötila 37 astetta.
Klo 8.30: Hiljainen hetki perjantaina kuolleen Maria de Villotan muistoksi pidettiin kuljettajien paraatin yhteydessä. Monella kuljettajalla on Villotan tähtilogo kypärässään tänä viikonloppuna.
Klo 8.09: Paalupaikalta kisaan lähtevä Mark Webber ei aio auttaa tallikaveriaan mestaruuden varmistamisessa. Lue lisää
Klo 8.06: Red Bullin Sebastian Vettel varmistaa tänään kuljettajien maailmanmestaruuden, jos hän voittaa kisan ja Ferrarin Fernando Alonso ei mahdu kärkikahdeksikkoon. Alonso keskittyy lähinnä kilpailemaan Mercedeksen autoja vastaan. Lue lisää
Klo 8.04: Lotuksen tallipäällikkö Eric Boullier ei osannut MTV3:n haastattelussa selittää, miksi Kimi Räikkösellä on viime aikoina ollut tapana tehdä vain yksi nopea kierros aika-ajon päätösosiolla. Lue lisää