Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jani Toivola kertoi kansanedustajana olevansa valmis luopumaan sopeutumisrahasta – edustajan tehtävien päätyttyä raha kuitenkin kelpasi

Jani Toivola eduskunnan täysistunnossa vuonna 2017.
Jani Toivola eduskunnan täysistunnossa vuonna 2017.AOP
Julkaistu 10.05.2019 07:10

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Vuonna 2016 antaman haastattelun mukaan Jani Toivola (vihr) oli kansanedustajana valmis luopumaan sopeutumisrahastaan. Hänen nimensä löytyy kuitenkin Kevan listalta huhtikuussa sopeutumisrahaa nostaneista.

Edellisen eduskunnan vaalikausi päättyi viime kuussa, ja nopeimmat eduskunnasta jääneet ovat jo ehtineet sopeutumisrahan piiriin.

Jani Toivola (vihr) ja Maria Lohela saivat Kevan mukaan huhtikuussa kansanedustajan sopeutumisrahaa.

Lohela loikkasi sinisistä Liike Nytin eduskuntaryhmään viime tammikuussa.

Toivola ja Lohela eivät olleet ehdolla viime kuun vaaleissa.

He voivat saada kahden kauden kansanedustajina sopeutumisrahaa vähintään 2100 euroa kuussa kahden vuoden ajan. Lohelan kohdalla summa on hieman suurempi, koska hän on toiminut puhemiehenä.

Toivola kertoi olevansa valmis luopumaan sopeutumisrahasta

Vuonna 2016 Toivolaa haasteltiin Ylen Radio Suomi Helsingissäyhteiskuntasopimuksesta ja siihen liittyvistä lomarahaleikkauksista. Vielä silloin Toivola kertoi, olevansa valmis luopumaan sopeutumisrahasta.

– Olisitko sinä Jani Toivola valmis luopumaan näistä sopeutumiseläkkeistä ja sopeutumisrahoista? Ylen toimittaja kysyi lähetyksessä.

– Jos henkilökohtaisesti vastaan, niin olisin. En ole kauheasti niiden varaan asioista laskenut. Olen tehnyt koko työurani freelancerina töitä ja tottunut epävarmuuteen ja jaksottomuuteen”, Toivola kertoi.

Toivolan mukaan keskustelu, koski sitä olisiko hän valmis lakkauttamaan vanhan sopeutumiseläkkeiden järjestelmän.

– On puhuttu vanhasta järjestelmästä, joka nousi isoon julkiseen keskusteluun. Nyt on tullut uusi laki, Toivola kertoi keskiviikkona.

Toivolan mukaan luottamustoimensa päättänyt kansanedustaja ei saa rahaa mistään välivaiheen aikana.

– Etsin nyt aktiivisesti töitä.

Sopeutumiseläkkeet korvattiin sopeutumisrahalla

Viime kuussa astui voimaan lainmuutos, joka siirsi aiemmat kansanedustajan sopeutumiseläkkeet historiaan ja korvasi ne sopeutumisrahalla.

Aiemmin kansanedustajien oli mahdollista saada sopeutumiseläkettä vaikka kolmekymppisestä vanhuuseläkkeelle, jos kansanedustajakausia oli takana tarpeeksi.

Vuoden 2011 jälkeen eduskunnassa aloittaneilla kansanedustajilla, kuten Toivolalla ja Lohelalla, oli jo ennen viime kuun uudistusta mahdollisuus saada vain enintään kolme vuotta maksettavaa sopeutumisrahaa.

Tässä Kevan lista kaikista sopeutumisrahaa huhtikuussa nostaneista.

Arto Bryggare (sd)

Merikukka Forsius (kok)

Pertti Hemmilä (kok)

Tuomo Hänninen (kesk)

Marjut Kaarilahti (kok)

Saara Karhu (sd)

Tanja Karpela (kesk)

Osmo Kokko (ps)

Katri Komi (kesk)

Eija-Riitta Korhola (kok)

Marjaana Koskinen (sd)

Merja Kuusisto (sd)

Kari Kärkkäinen (kd)

Mikko Kärnä (kesk)

Suvi Lindén (kok)

Päivi Lipponen (sd)

Maria Lohela (sin/Liike Nyt)

Marjo Matikainen-Kallström (kok)

Tapani Mäkinen (kok)

Tuija Nurmi (kok)

Kirsi Ojansuu-Kaunisto (vihr)

Heli Paasio (sd)

Marjukka Parpola (kok)

Tuija Pykäläinen (vihr)

Ismo Seivästö (kd)

Arto Seppälä (sd)

Minna Sirnö (vas)

Astrid Thors (r)

Jani Toivola (vihr)

Tuula Väätäinen (sd)

Jaana Ylä-Mononen (kesk)

Lisää aiheesta:

Ketä kollegaa kansanedustajat arvostavat eniten? MTV järjesti äänestyksen – sukupuoli yhdistää voittajiaJatkokautta eduskunnassa haetaan innokkaimmin 16 vuoteen: Arkadianmäen jättävät muun muassa Petelius, Sipilä ja Tuomioja – katso koko listaKansaneläkelaitos etsii uutta pääjohtajaa, kuukausipalkka jopa 18 000 euroa – mutta tarvitseeko paikan saadakseen Keskustan jäsenkirjan?Susanna Koski on kerännyt kesällä hukkakauraa ja nostanut sopeutumisrahaa – arvostelee silti itse järjestelmää: "Ei ole tätä päivää, että tarvitsisi jotenkin erityisesti sopeutua"Kansanedustajan sopeutumiseläkkeen muuttaminen jakaa eduskuntaryhmien johdonOinonen, Nylund ja Immonen eniten pois täysistunnoista – poissaoloja aiheuttavat erityisesti sairaudet
KansanedustajatJani ToivolaPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kansanedustajat
  • 14:32
    Timo Vornanen

    Halla-aho: Vornasen tuomiolla ei suoranaisia vaikutuksia hänen asemaansa

  • Eilen14:27
    Politiikka

    Perussuomalaisten entistä kansanedustajaa syytetään entisen avustajansa solvaamisesta – "Syytöksiä laiskuudesta ja aamu-unisuudesta"

  • 24.11.14:37
    Ben Zyskowicz

    Ben Zyskowicz joutui kuukausiksi sairaalahoitoon – kertoo nyt MTV:lle voinnistaan

  • 10.11.11:21
    Eduskunta

    Iltalehti: Sopeutumiseläkkeiden lakkauttamisesta miljoonien säästöt

  • 28.10.07:59
    Pohjoismaat

    Tukholmassa alkaa jokavuotinen päättäjien istunto, josta ei vaikuta tietävän kukaan: "Ei hajuakaan"