Jäätteenmäki nousemassa presidenttikisaan?

Anneli Jäätteenmäki
Anneli Jäätteenmäki
Julkaistu 31.01.2009 09:39(Päivitetty 02.02.2009 20:40)

Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki on keskustan taustavaikuttajien mielestä eräs varteenotettavista nimistä puolueen presidenttiehdokkaaksi vuoden 2012 vaaleihin.

Keskustan Verkkoapila-lehden mukaan esimerkiksi sanomalehti Ilkan emerituspäätoimittaja ja professori Kari Hokkaselle potentiaalisista keskustalaisista ehdokkaista ensimmäisenä mieleen tulee europarlamentaarikko ja ex-pääministeri Jäätteenmäki.

- Keskustan ehdokkaan pitäisi kannattaa nykyisen ulko- ja turvallisuuspoliittisen linjan jatkamista. Jäätteenmäellä on näyttöä kyvystä voittaa kampanja nimenomaan ulkopoliittisella teemalla. Hänhän voitti pääministerivaalin juuri tällä sektorilla, Hokkanen sanoo.

Puheenjohtaja Matti Vanhasen käytännössä kieltäydyttyä ehdokkuudesta esiin ovat nousseet Jäätteenmäen lisäksi Paula Lehtomäen, Seppo Kääriäisen ja Olli Rehnin nimet.

Keskustan puheenjohtaja ja pääministeri Vanhanen ilmoitti äskettäin pitävänsä ehdokkuutta seuraavissa presidentinvaaleissa kohdaltaan epätodennäköisenä.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa