Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jaana Pelkonen arjesta pienen lapsen kanssa: "Olemme tyttären kanssa tuttu näky eduskunnan käytävillä"

Julkaistu 07.12.2017 09:15

MTV VIIHDE

Jaana Pelkonen kertoi Linnan juhlissa arjestaan pienen tyttärensä kanssa.

Kansanedustaja Jaana Pelkonen saapui itsenäisyyspäivän vastaanotolle puolisonsa lentäjä Niko Ahon kanssa. Muotisuunnittelija Teemu Muurimäen iltapukuun sonnustautunut Pelkonen kertoi Linnassa MTV:lle, että helmikuussa syntyneen tyttären myötä pariskunnan kahdenkeskinen aika on ollut kortilla.

– Rehellisesti sanottuna emme me montaa kertaa tyttäreni isän kanssa ole tänä vuonna yhdessä käyneet missään. Oma isäni matkusti tänään Lahdesta junalla Helsinkiin ja he katsovat tänä iltana lähetystä ja jännittävät, että miten siellä äiti ja iskä pärjää, Pelkonen kertoo.

Paluu kansanedustajan arkeen on sujunut Pelkoselta asteittain. Vuonna 2018 hänen tyttärellään on kuitenkin edessä päiväkodin aloittaminen, ja tämän myötä Pelkonen voi keskittyä paremmin työhönsä.

– On mukava olla töissä, mutta on myös pakko sanoa, että en ihan täysillä pysty vielä töitä tekemään, että ehkä ensi vuoden puolella alkaa meidän perheessä päivähoito. Siihen asti olemme yhdessä tyttären kanssa tuttu näky eduskunnan käytävillä, Pelkonen kertoo.

Linnan juhlat manoskuva

Kaikki Linnan juhlista täältä.

Lisää aiheesta:

Orpon raotti illan juhlasuunnitelmaansa: "Jätetään se railakas pois siitä"Pääministeri Sanna Marin paljastaa tarinan näyttävän Linnan juhlien asunsa takaa: "Tänään minä sain kunnian kantaa sitä"Ville Niinistö presidenttiparin perheenlisäyksestä: "Sain uuden serkun"Kimi Räikkönen ylistää Minttua Ylellä: ”Onneksi ihana vaimo pitää perheestä huolta”Vartalokorussa Linnan juhliin osallistuva Susanna Koski mystisenä: "Rakkautta on"Tommi Evilän ensimmäinen eläkeläisvuosi takana: Ei ole tullut lieveilmiöitä
Linnan juhlat 2017Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Linnan juhlat 2017
  • 11.11.201816:31
    Varkaudet

    Ainutlaatuinen iltapuku varastettiin näyttelystä Tampereella – suunniteltiin Satu Taiveaholle Linnan juhliin

  • 09.12.201710:55
    Seurapiirit

    Utsjokelainen nuorukainen sulatti sydämet: "Mietin, että tämä kutsu on johonkin ihan muuhun linnaan!"

  • 09.12.201707:01
    Seurapiirit

    Päivi Räsänen järkyttyi tyttäriensä ahdistelusta: ”Koulumatkalla joku saattoi tarttua takapuolesta”

  • 08.12.201721:02
    Minna Kauppi

    Oliko tässä Linnan juhlien tyylikkäin pari? Minna Kauppi ja Sipe Santapukki hurmasivat

  • 08.12.201714:02
    Seurapiirit

    Kansa on puhunut – he olisivat ansainneet kutsun Linnan juhliin!