Jääkiekon SM-liigan alkavan kauden otteluissa käytetään Kansainvälisen Jääkiekkoliiton IIHF:n määrittämää tuomitsemislinjaa. Uuden linjauksen myötä erotuomarit keskittyvät erityisesti ns. estopelin karsimiseen.
Uuden tuomitsemislinjan myötä kaukalosta karsitaan erityisesti pelaajaan takaapäin kohdistuvat rikkeet.
- Jääkiekko on maalintekopeli. Uudella linjalla pyritään edesauttamaan maalintekotilanteiden syntymistä. Jos pelaaja karkaa vastustajalta, häntä ei voi pysäyttää esimerkiksi koukkaamalla ilman rangaistusta, SM-liigan erotuomarijohtaja Arto I. Järvelä sanoo.
Suurelle yleisölle IIHF:n tuomitsemislinja tuli tutuksi kevään MM- kisoissa.
- Kyse ei ole NHL:n nollatoleranssin tuomisesta SM-liigaan. Näkemyksemme mukaan nollatoleranssia ei voi toteuttaa ilman neljän erotuomarin järjestelmää. Nyt omaksumamme linjaus seuraa IIHF:n linjaa, Järvelä korostaa.
NHL:ssä käytetään neljän tuomarin järjestelmää, jolloin kaukalossa on kaksi päätuomaria. Kahden päätuomarin systeemissä toinen tuomareista voi seurata kiekottomia pelaajia, jolloin kaikenlainen mailahäirintä voidaan kitkeä pois. IIHF:n linja on määritetty yhden päätuomarin mukaan, jolloin pääpaino on kiekolliseen pelaajaan kohdistuneiden rikkeiden karsimisessa.
Suomessa uutta linjausta on valmisteltu laajasti SM-liigan sisällä sekä muun muassa Jääkiekon kehityspäivillä Vierumäellä kesäkuussa. Mielipiteitä on kysytty valmentajilta ja pelaajilta.
Liigaseuroissa muutokseen on suhtauduttu varsin yksimielisesti. SM- liigan toimitusjohtajan Urpo Helkovaaran mukaan uudesta linjasta kerrotaan julkisesti hyvissä ajoin ennen kauden alkua, jotta jääkiekkoväki ehtii sisäistää muutokset jo harjoituskauden aikana.
- Samalla haluamme välttyä tilanteelta, joka syntyi MM-kisojen yhteydessä, kun uusi tuomitsemislinja yllätti sekä median että jääkiekkoyleisön. Erityisen tärkeää on, että muutosprosessia ei sysätä vain erotuomarien vastuulle, vaan kaikkien on sitouduttava tilanteeseen, niin valmentajien kuin pelaajienkin. Olemme toki varautuneet myös siihen, että lajille tyypilliseen tapaan linjamuutos ei tapahdu aivan kivuttomasti, Helkovaara sanoo.
