Ivrig-poni on Suomen vanhin ori. Se on välttynyt kaikilta shetlanninponeille tyypillisiltä sairauksilta, mikä lienee pitkän iän salaisuus.
– Ivrig on pieni 90-senttinen jalostusori. Varmaan se jalostusorin nimellä kulkee vieläkin, vaikka ei enää hoidakaan hommiaan, nauraa ponin omistaja Kirsi Lehtonen.
38 vuotta sitten Ivrig-poni saapui Liedon Littoisessa sijaitsevalle Kotimäen tallille. Poni tuli Ruotsista, vaikka alun perin Lehtonen aikoi ostaa toisen jalostusorin, mutta ostoa ei silloin hyväksytty.
– Ivrig sitten meni kantakirjauksesta läpi, ja se on nyt nelivuotiaasta asti Kotimäen tallilla asunut. Hyvin pitkään olemme yhdessä kulkeneet hänen kanssaan, Lehtonen kertoo.
Viriili poni
Nykyään 42-vuotias ori on edelleen innokas luonteeltaan, vaikka aktiviteettitaso on jo laskenut.
– Nimikin kertoo sen, että hän on aina ollut innokas ja iloinen mies. Vanhemmiten on vaikeampaa, kun on jo vähän kankeaa, mutta iloinen hän vieläkin on.
Parhaina vuosinaan Ivrigiä käytettiin paljon jalostuksessa. Lehtonen kertoo hänen astuttaneen peräti 30 tammaa vuodessa, mikä on omistajan mukaan shetlanninponille ”aika runsaasti”.
– Vaikka isot orit astuvat sata tammaa vuodessa, Lehtonen lisää.


