Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Italiassa istuva presidentti Sergio Mattarella on valittu jatkokaudelle

Italian erikoisessa presidentinvaalissa äänestävät parlamentin molempien kamarien jäsenet ja Italian eri alueiden delegaatit, yhteensä runsaat tuhat ihmistä.
Italian erikoisessa presidentinvaalissa äänestävät parlamentin molempien kamarien jäsenet ja Italian eri alueiden delegaatit, yhteensä runsaat tuhat ihmistä.
Julkaistu 29.01.2022 22:07

MTV UUTISET – STT

Italiassa istuva presidentti Sergio Mattarella on valittu jatkokaudelle.

Entinen perustuslakituomioistuimen tuomari oli aiemmin useaan otteeseen ehtinyt ilmoittaa, ettei hän ole käytettävissä toiselle seitsenvuotiskaudelle, mutta italialaispuolueet saivat presidentin pään kääntymään.

Mattarella sai vaaditut puolet annetuista äänistä vaalien kahdeksannella äänestyskierroksella.

Italian erikoisessa presidentinvaalissa äänestävät parlamentin molempien kamarien jäsenet ja Italian eri alueiden delegaatit, yhteensä runsaat tuhat ihmistä. Äänestyskierroksia on järjestetty tällä kertaa aluksi yksi ja perjantaista alkaen kaksi päivässä. Valintaan olisi vaadittu ensimmäisillä kolmella kierroksella ainakin kaksi kolmasosaa annetuista äänistä, mutta sitä seuraavilla kierroksilla riitti yli puolet.

80-vuotiaan, luotettavana pidetyn ja suositun Mattarellan valinta on päätös viikkoja kestäneelle väännölle siitä, pitäisikö arvostettu pääministeri Mario Draghi valita presidentiksi. Monen huolena on ollut, että pääministerin lähtö olisi jättänyt hallituksen tuuliajolle epävarmana aikana.

Arvostusta yli puoluerajojen

Ensimmäisenä Mattarellan valintaa julkisesti ehdotti laitaoikeistolaisen Lega-puolueen johtaja, entinen sisäministeri Matteo Salvini. Myös muista puolueista löytyi kannatusta Mattarellan jatkolle. Sitten presidenttikisasta vetäytynyt entinen pääministeri Silvio Berlusconi sanoi Forza Italia -puolueensa aikovan pyytää presidenttiä "tekemään suuren uhrauksen".

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun istuva presidentti valitaan jatkamaan. Vuonna 2013 valittiin jatkoon, kun maassa ratkottiin hajanaiseen lopputulokseen päättyneiden parlamenttivaalien aiheuttamaa poliittista umpikujaa. Napolitano toimi tehtävässä miltei kaksi vuotta, kunnes vuonna 2015 hän ilmoitti eroavansa korkean ikänsä takia.

Giorgio Napolitano

Sisilialainen Mattarella on pyrkinyt olemaan kansaa yhdistävä hahmo viiden eri hallituksen ja Italiaa kovin koetelleen koronaviruspandemian aikana. Hän on kerännyt arvostusta yli puoluerajojen.

Italiassa presidentin rooli on suurelta osin seremoniallinen. Tehtävä voi kuitenkin nousta keskeiseksi poliittisissa kriiseissä, jolloin presidentti voi hajottaa parlamentin, valita uuden pääministerin ja olla antamatta mandaattia haurailta koalitioilta.

Talousväki tykkää Draghista

Entinen Euroopan keskuspankin pääjohtaja Mario Draghi on ollut pääministerinä vajaan vuoden, ja hän on ollut avainasemassa Italian velkaantuneen talouden elvyttämisessä. Italian on määrä saada miltei 200 miljardia euroa EU-rahoitusta, mutta raha on kytketty uudistusohjelmaan, jonka aikataulu on tiukka.

Kansainväliset sijoittajat ovat seuranneet presidentinvaalia tarkasti huolissaan aikataulujen venymisestä. St. Gallenin yliopiston makrotaloustieteen professori Guido Cozzi sanoi aiemmin uutistoimisto AFP:lle, että Mattarellan valinta olisi rahamarkkinoiden näkökulmasta erinomainen ratkaisu, sillä näin Draghi pysyisi hallituksen johdossa ja suunnitellut rahoitukset ja investoinnit olisivat taatut toiseksi vuodeksi.

Lisäksi Draghi on onnistunut pitämään puolueiden välisen nahistelun kurissa.

Lisää aiheesta:

Kolme koalitiopuoluetta ei aio äänestää Italian pääministerin hallituksen luottamuksestaTutkijat: Italia ei aikaista vaaleja, mutta pääministeri voi vaihtua: "Sana kriisi pitää laittaa italialaiseen kontekstiin"Tutkija: Italian hallituskriisin taustalla vaikuttaa pääministeri, joka on halunnut pysyä puoluepolitiikan yläpuolella Euroopan keskuspankin ex-pääjohtajasta Italian seuraava pääministeriItalian uusi pääministeriehdokas luotsaa maan uusiin vaaleihin – eurokriittiset puolueet edelleen vahvoilla Italian pääministeri Renzi ilmoitti eroavansa
ItaliaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Italia
  • 17.10.10:52
    Ulkomaat

    Italiassa pommi-isku: Kohteena tutkiva toimittaja

  • 16.10.12:50
    Milano-Cortina 2026

    Poikkeuksellinen uhkakuva olympialaisten yllä – "Olemme huolissamme"

  • 15.10.19:55
    Työelämä

    100-vuotias Anna paahtaa töissä – tässäkö malli tulevaisuuden työelämään?

  • 15.10.19:27
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäiltyä ukrainalaista ei luovuteta Saksaan

  • 30.9.14:59
    Olympialaiset

    Maanvyöry uhkaa olympialaisia