Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

ISW: Venäjä pystyy tällä hetkellä ylläpitämään vain kahta hyökkäystä

3:04HIMARS-raketinheittimet ovat muuttaneet Ukrainan sodan kulkua – Pekka Toveri kertoo syyn MTV:lleHIMARS-raketinheittimet ovat muuttaneet Ukrainan sodan kulkua – Pekka Toveri kertoo syyn MTV:lle.
Julkaistu 28.07.2022 19:07

MTV UUTISET – STT

Sodantutkimuksen instituutti ISW:n uusimman raportin mukaan näyttää siltä, että Venäjän armeija voi käytännössä ylläpitää nyt vain kahta merkittävää hyökkäystä Ukrainassa.

Instituutin arvion mukaan toinen hyökkäyssuunta on Siverskin kaupungin valtaaminen ja toinen Bahmutia kohti eteneminen. Hyökkäykset tapahtuvat Donetskin alueella.

Venäjän armeijalla on tarpeeksi resursseja hyökkäyssuunnilla lähes päivittäisiin rynnäköihin ja aluevaltauksiin. Samaan aikaan Venäjä ei ole kuitenkaan pystynyt ylläpitämään vastaavaa tahtia yllä muualla Ukrainassa.

Instituutin arvion mukaan nykyinen hyökkäys saavuttaa loppunsa ilman muiden merkittävien asutuskeskusten valtauksia.

Lue myös: Dmitri Medvedev pyyhki Ukrainan kartalta – julkaisi omituisen kuvan

Lisää aiheesta:

Paine Venäjällä kasvaa – brittitiedustelu: Venäjä saattaa julistaa väärän voiton Bahmutissa ennen sodan vuosipäivääBritannia: Kalusto- ja miehistöpula vaikuttaa edelleen Venäjän sotimiseen UkrainassaUkraina aloittamassa vastahyökkäystä etelässä, Venäjä jatkanut raketti-iskuja eri puolilla – tämä sodasta tiedetään nytAjatushautomo: Venäjän hyökkäyskyky rapautuu turhahkoissa taisteluissaUkraina julkaisi videon rautatiesillan räjäyttämisestä telamiinoilla – Venäjä valmistautuu taisteluun SjeverodonetskistaPutin voi kaivautua Ukrainaan kuin syöpäpesäke ja panna panssarit pysyviin puolustusasemiin, sanoo Britannia
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä