Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mediat: Israelin turvallisuuskabinetilta ei vielä päätöstä vastaiskusta Iraniin

Kuvassa Israelin ilmaiskussa tuhoutunut kerrostalo Beirutin lähiössä Bastassa 10. lokakuuta.
Kuvassa Israelin ilmaiskussa tuhoutunut kerrostalo Beirutin lähiössä Bastassa 10. lokakuuta. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 11.10.2024 07:25(Päivitetty 11.10.2024 11:44)

STT

Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

MTV seurasi Lähi-idän tapahtumia tässä artikkelissa 11.10.2024.

Tiivistelmä

  • Iran hyökkäsi Israeliin noin 200 ohjuksella 1.10.
  • Israel ilmoitti 30.9. aloittaneensa "rajoitetun maaoperaation" Libanoniin
  • Hamasin hyökkäyksestä Israeliin on kulunut vuosi

Perjantai 11.10.

14.15: Libanonin pääministeri: YK:n vaadittava välitöntä tulitaukoa Israelin ja Hizbollahin välille

Libanonin pääministeri Najib Mikati vaati perjantaina YK:n turvallisuusneuvostoa tekemään päätöslauselman, jossa vaadittaisiin välitöntä tulitaukoa Israelin ja äärijärjestö Hizbollahin välille.

Mikati sanoi Libanonin olevan sitoutunut turvallisuusneuvoston päätöslauselmaan 1701. Päätöslauselmassa muun muassa vaaditaan, että Etelä-Libanonin alueella ainoat aseelliset joukot olisivat YK:n rauhanturvaajia ja Libanonin asevoimien joukkoja.

12.59: YK:n pääsihteeri tuomitsee iskut rauhanturvaajia vastaan

YK:n pääsihteeri António Guterres tuomitsee Israelin iskun YK:n rauhanturvaajia vastaan. 

– Tuomitsen ampumisen. Rauhanturvaajia on suojeltava. 

Niin ikään Libanonin varapääministeri on tuominnut teon kuin myös Venäjä.

Najib Mikati

Venäjän ulkoministeriö kertoo olleensa "raivoissaan" kuultuaan asiasta.

(Reuters)

11.43: Israel tulittanut taas YK-joukkoja: Kaksi haavoittunut

Israelin joukot ovat tulittaneet kohti YK:n UNIFIL-rauhanturvaajien tarkkailupistettä Libanonin eteläosassa. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.

YK:n lähteen mukaan kaksi ihmistä on haavoittunut tulituksessa UNIFILin asemaan Naqourassa.

Israelin joukkojen kerrotaan rikkoneen myös toisen UNIFILin toimialueen rajan, paikalla jota joukot olivat tulittaneet eilen.

(Reuters)

11.15: Mediat: Israelin turvallisuuskabinetilta ei vielä päätöstä vastaiskusta Iraniin

Israelin turvallisuuskabinetti ei tehnyt torstai-iltaisessa kokouksessaan vielä päätöstä, kuinka se aikoo vastata Iranin viime viikolla tekemään ohjushyökkäykseen.

Asiasta kertoivat muun muassa yhdysvaltalaismediat Bloomberg ja CNN viranomaislähteisiinsä vedoten.

CNN:lle puhuneen viranomaislähteen mukaan Yhdysvaltain ja Israelin näkemykset asiasta ovat kuitenkin lähentymässä toisiaan.

(STT)

8.33: EU:n Michel tuomitsi YK:n rauhanturvaajiin kohdistuneet Israelin hyökkäykset

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel tuomitsi YK:n rauhanturvaajiin kohdistuneet Israelin asevoimien hyökkäykset Etelä-Libanonissa. Aiheesta voit lukea lisää tästä ja tästä.

AOP Charles MichelMichel kuvattuna tänään Laosissa.

Michel vaati Israelia ja kaikkia konfliktin osapuolia kunnioittamaan kansainvälistä humanitaarista oikeutta.

Ainakin kaksi Unifil-operaation rauhanturvaajaa haavoittui lievästi torstaina, kun Israelin asevoimien hyökkäysvaunun tulitus aiheutti tähystystornin kaatumisen Unifilin johtoesikunnassa Naqourassa Etelä-Libanonissa.

(STT)

7.54: Lisää tietoa Israelin iskusta Beirutiin

Israel iski myöhään torstai-illalla Beirutiin Bastan kaupunginosaan. Iskussa kerrotaan kuolleen ainakin 22 ihmistä ja haavoittuneen yli sadan. Määrä on suurin sen jälkeen kun Israel kiihdytti hyökkäystään Libanoniin viime kuussa.

Libanonin kansallisen uutistoimiston mukaan ensimmäinen isku osui kahdeksankerroksisen rakennukseen Nweirin alueella ja toinen nelikerroksiseen rakennukseen Bastan kaupunginosassa. Tämän päivityksen kaikki kuvat ovat Bastasta.

LK Basta Beirut 1 11102024AFP / Lehtikuva

Bastan iskun tapahtumapaikalla ollut AFP:n valokuvaaja kertoi, että kaksi vanhaa rakennusta oli romahtanut ja ympäröivien talojen ikkunat olivat menneet rikki räjähdyksen voimasta.

Pelastustyöntekijät sammuttivat tulipaloa Nweirin alueella sijaitsevassa asuinrakennuksessa, jonka asukkaita evakuoitiin ylemmistä kerroksista tikkaiden avulla.

LK Basta Beirut 2 11102024AFP / Lehtikuva

7.25: Israel: Surmasimme Islamilainen jihad -äärijärjestön komentajan Länsirannalla

Israelin armeija väittää surmanneensa Islamilainen jihad -äärijärjestön korkea-arvoisen komentajan Mohammad Abdullahin Israelin miehittämällä Länsirannalla.

Armeijan mukaan komentaja surmattiin Tulkarmin kaupungissa sijaitsevalla Nur Shamsin pakolaisleirillä, minne israelilaiskoneet tekivät ilmahyökkäyksen torstaina.

Abdullah oli elokuussa Israelin iskussa kuolleen Muhammad Jaberin seuraaja.

Islamilainen jihad on äärijärjestö Hamasin liittolainen. Molemmat ryhmät taistelevat Israelin joukkoja vastaan Länsirannalla ja Gazan kaistalla.

(STT)

5.04: Libanonin terveysministeriö: Israelin tappavat iskut osuivat kahteen paikkaan Beirutin keskusta-alueella

Parikymmentä ihmistä Libanonin Beirutissa surmanneet israelilaisiskut osuivat kahteen paikkaan kaupungin keskustassa, kertoi Libanonin terveysministeriö torstai-iltana.

Libanonilaisministeriön mukaan Israelin iskuissa kuoli 22 ihmistä ja haavoittui yli sata.

Nimettömänä puhunut libanonilainen turvallisuuslähde sanoi uutistoimisto AFP:lle, että Israel oli yrittänyt tappaa äärijärjestö Hizbollahin jäsenen, joka kävi usein kohteissa.

Israel on tehnyt toistuvia iskuja Beirutin eteläisiin lähiöihin viimeisen kahden viikon aikana. Torstain isku oli kolmas kerta, kun kaupungin keskusta joutui hyökkäyksen kohteeksi.

(STT – AFP)

Torstai 10.10.

23.08: Amnesty: Israelin evakuointimääräykset Libanonissa ovat olleet riittämättömiä ja harhaanjohtavia

Israelin armeijan evakuointimääräykset Beirutin ja Etelä-Libanonin asukkaille ovat olleet huonoja, sanoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International. 

Järjestön tiedotteen mukaan määräykset ovat olleet riittämättömiä ja usein myös harhaanjohtavia.

Amnestyn pääsihteerin Agnes Callamardin mukaan muun muassa Beirutin eteläisen esikaupungin Dahiehin asukkaille annetuissa varoituksissa oli harhaanjohtavia karttoja ja ne annettiin aivan liian lyhyellä varoitusajalla, yhdessä tapauksessa vain vajaat puoli tuntia ennen kuin iskut alkoivat. 

Varoituksia annettiin myös keskellä yötä sosiaalisessa mediassa, kun ihmiset olivat nukkumassa.

Amnestyn mukaan varoitukset eivät vapauta Israelia velvollisuudesta olla kohdistamatta iskuja siviileihin sekä ryhtyä kaikkiin mahdollisiin toimiin, jotta vahinkoja syntyisi mahdollisimman vähän. 

(STT)

22.17: Israel: YK:n rauhaturvaajien tulittamisen syynä olivat Hizbollahin taistelijat

Israelin armeijan mukaan YK:n rauhanturvaajien tulittamisen syynä oli se, että äärijärjestö Hizbollahin taistelijoita oli rauhanturvaajien päämajan lähistöllä Etelä-Libanonissa. Armeija kertoo kehottaneensa rauhanturvaajia ennen tulen avaamista siirtymään suojapaikkoihin.

Armeija tulitti YK:n rauhanturvaoperaation asemia kolmessa tukikohdassa Etelä-Libanonissa eilen ja tänään.

Israelin armeijan mukaan Hizbollahin taistelijat toimivat siviilialueilla ja myös YK:n tukikohtien lähellä Etelä-Libanonissa.

Kaksi rauhanturvaajaa haavoittui lievästi tulituksessa tänään. 

(STT)

Aiempaan seurantaan pääset tästä.

Lue lisää aiheesta: Israelin armeija väittää: YK-joukkoja ohjeistettiin suojautumaan – kaksi rauhanturvaajaa haavoittui

Suomen YK-rauhanturvaajien komentaja Israelin iskusta: ”Ei voi olla vahingonlaukaus”

Israel tulitti rauhanturvaajien asemaa panssarivaunulla – Orpo ja Häkkänen MTV:lle: Suomalaiset turvassa

Lisää aiheesta:

Libanonin terveysministeriö: Israelin tappavat iskut osuivat kahteen paikkaan Beirutin keskusta-alueella – MTV seurasiLibanonin valtionmedia: Israel iskenyt taas BeirutiinIsraelin presidentti: Iran on Israelille jatkuva uhkaLibanonin armeija: Ei merkkejä Israelin maavoimien rajanylityksestä – MTV seurasiMTV seuraa Lähi-idän konfliktia: YK:n turvaneuvosto koolle Libanonin tilanteen takiaAbbas vaatii kiinniotettujen vapauttamista – MTV seurasi sotaa Israelissa
Lähi-idän kriisiIsraelin ja Hamasin sotaIsraelin ja Hizbollahin sotaIsraelin ja Iranin konfliktiIsraelSodatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lähi-idän kriisi
  • 8.10.22:59
    Israelin ja Hamasin sota

    Trump ehkä Lähi-itään loppuviikosta

  • 6.9.16:42
    Israel

    Israel tuhosi maan tasalle tornitaloja Gazan kaupungissa – asukkaat määrätty poistumaan

  • 30.6.18:37
    Finnair

    Finnair aloittaa jälleen lennot Dohaan – reititys uusiksi

  • 25.6.05:42
    Naton huippukokous

    Turkin Erdogan toivoo Israelin ja Iranin välisen aselevon olevan pysyvä

  • 24.6.05:31
    Qatar

    Maasta poistuminen ja lentojen järjestäminen herättää huolta Qatarissa olevissa suomalaisissa