Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Isosisko törmäsi autolla yksivuotiaaseen veljeensä kuolettavasti – tässä on syyttäjän vaade

Turma tapahtui omakotitalon pihapiirissä Tyrnävällä Pohjois-Pohjanmaalla kesällä 2022.
Turma tapahtui omakotitalon pihapiirissä Tyrnävällä Pohjois-Pohjanmaalla kesällä 2022. AOP
Julkaistu 26.02.2025 14:33

Ari Kettunen

Yksivuotias poika jäi isosiskonsa kuljettaman auton alle yksityisellä piha-alueella ja kuoli Tyrnävällä elokuussa 2022. 

Oulun käräjäoikeudessa käsitellään keskiviikkona Tyrnävällä elokuussa 2022 yksivuotiaan lapsen kuolemaan johtaneita tapahtumia. Yksivuotias poika jäi isosiskonsa kuljettaman auton alle yksityisellä piha-alueella ja kuoli. 

Sisko oli tapahtumien aikaan 17-vuotias. Hänellä oli kuitenkin ajokortti. 

Syyttäjä vaatii tytölle sakkorangaistusta nuorena henkilönä tehdystä kuolemantuottamuksesta. Syyttäjän mukaan tyttö aiheutti huolimattomuudellaan vuonna 2020 syntyneen pikkuveljensä kuoleman. Yliajo tapahtui tilanteessa, jossa tyttö oli kääntymässä henkilöautolla tieltä vasemmalle piha-alueelle.

Syyttäjän mukaan hän laiminlöi olosuhteiden edellyttämän huolellisuuden ja varovaisuuden vaaran ja vahingon välttämiseksi sekä ympäristönsä riittävän tarkkailun. Huolimattomuuden seurauksena hän ei huomannut pihalla ollutta pikkuveljeään, vaan törmäsi häneen Audi-citymaasturillaan. 

Pikkuveli oli pihalla leikkimässä potkuautollaan, kun tyttö ajoi hänen ylitseen. Elvytyksestä huolimatta pikkuveli kuoli törmäyksessä saamiinsa vammoihin.

Tapahtuma-aika oli maanantai iltapäivä, kun tyttö oli tulossa koulusta kotiin. Sää oli kirkas ja valoisa. Tyttö oli huomannut kaksi lasta leikkimässä polkupyörillään pihalla ja oli pysähtynyt ajoradalle odottamaan, että lapset poistuvat liittymästä. Ajaessaan piha-alueelle hän ei huomannut pikkuveljeään.

Tyttö ei halunnut tulla kuulluksi oikeudessa, mutta hän kertoi tapahtumien kulusta poliisille esitutkinnassa.
Hän kiistää syytteen kuolemantuottamuksesta. Tytön mukaan kyseessä oli tapaturma, jota ei tavanomaisella liikenteessä noudatettavalla huolellisuudella olisi voitu välttää.

Häntä ei ole määrätty ajokieltoon tapahtuman vuoksi.

Lisää aiheesta:

Mönkijä kaatui, 5-vuotias kuoli – syyttäjä: Äiti antoi pojan ajaaYksivuotias poika kuoli traagisesti auton alle – isosisko tuomittiin kuolemantuottamuksesta3-vuotias tyttö kuoli, kun autoilija törmäsi häneen Kempeleessä – syyttäjä vaatii nyt rangaistusta9-vuotias tyttö kuoli kuorma-auton alle Espoossa – oikeus määräsi omaiset maksamaan liki 5000 euroa2-vuotiaan päälle Kuopiossa peruuttanut mies sai 2170 euron sakon lapsen kuolemasta – oli oikeuden mukaan huolimatonNainen ei ehtinyt tehdä mitään, kun mopopoika kaahasi auton kylkeen ja kuoli – oikeus vapautti syytteistä
RikosepäilytTyrnäväRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • 12:55
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Miestä epäillään yli 360 lapsen hyväksikäytöstä – useita satoja lapsia vielä tunnistamatta

  • 10:37
    Väkivaltarikokset

    Keravalla iso poliisioperaatio – yksi kiinni, yksi sairaalaan

  • 10:35
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Gynekologi kertoo nyt, miten lapsi tutkitaan, kun epäillään seksuaaliväkivaltaa – MTV seuraa

  • 05:37
    Henkirikokset

    Savonlinnan palossa kuolleen äidin isällä olisi poliisille asiaa – "Kohta tapahtuu jotakin pahaa", epäilty uhkaili

  • Eilen12:20
    Helsinki

    Nainen putosi parvekkeelta ja kuoli – Otkes aloitti tutkinnan