Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Islannin sankaria jäi kismittämään: "Miten epäonnista"

Ragnar Sigurdsson viritti komean saksipotkun Englannin puolustuksen keskeltä, mutta maalivahti Joe Hart torjui kudin.
Ragnar Sigurdsson viritti komean saksipotkun Englannin puolustuksen keskeltä, mutta maalivahti Joe Hart torjui kudin.
Julkaistu 28.06.2016 11:21
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Islannin keskuspuolustaja Ragnar Sigurdsson luottaa, että piskuinen saarivaltio voi edetä loppuun saakka jalkapallon EM-kisoissa Ranskassa.

Islanti löi kaikki ällikällä maanantai-iltana, kun se kaatoi Englannin 2-1 ja eteni puolivälieriin. Englanti meni ottelussa nopeasti johtoon Wayne Rooneyn rangaistuspotkumaalilla, mutta Sigurdsson tasoitti lukemat vain pari minuuttia myöhemmin. Sigurdsson valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi.

- Totta kai voimme voittaa (koko EM-turnauksen), mutta niin voivat kaikki muutkin, jotka ovat jäljellä. Jos onni pysyy puolellamme, voimme päästä pidemmälle, mutta etenemme peli kerrallaan, Sigurdsson, 30, sanoi Aftonbladetin mukaan.

Sigurdsson oli ratkaista ottelun toisella puoliajalla Islannin johtaessa 2-1. Toppari viritti komean saksipotkun, joka hänen harmikseen suuntautui päin Englanti-vahti Joe Hartia. Tästä Sigurdssonille jäi hampaankoloon.

- Paska, miten epäonnista. Pallo tuli minua kohti, ja pystyin ainoastaan yrittämään saksipotkua. Osuin täydellisesti ja odotin kaikkien sekoavan, mutta mitään ei tapahtunut, Venäjän liigassa pelaavaa Krasnodaria edustava Sigurdsson harmitteli.

- Katsoin ylös ja näin Kari Arnasonin. Kysyin, mitä oli tapahtunut. Hän vastasi, että maalivahti oli torjunut sen. Se oli sääli.

Seuraavaksi Islanti haastaa puolivälierissä Ranskan ensi sunnuntaina.

- Ranska ei ole vielä välttämättä esittänyt parasta peliään. Yritämme pelata hieman ylempänä ja hallita enemmän hyökkäyspeliä, "Ragge" kertoi.

voting

Lisää aiheesta:

Fiasko! Ruotsi vajosi todelliseen MM-katastrofiin – päävalmentajan selitykselle tyly kuittiLionel Messin pysäyttänyt islantilaiskonkari teki paljastuksen – "Arvelin, että näin saattaa käydä"Islantilaistähdet liikuttuneina: "Fantastinen turnaus – voimme lähteä onnellisina"Islannin sankarilla nousi jo hattuun – suorat sanat Englannin surkeudestaIrlannin sankari liikuttui: "Se maali oli suoraan unelmista"Ronaldo kiukkuisena Islannille – "Ei mitään virkaa!"
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • ti20:20
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradecky on koditon Monacossa

  • 11.9.17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa

  • 10.9.14:24
    MM-karsinnat

    Cristiano Ronaldolle jälleen uusi ennätys

  • 10.9.08:53
    MM-karsinnat

    Erling Haaland täysin pitelemätön: Norja järjesti järisyttävän maalijuhlan ja marssii kohti MM-kisoja

  • 9.9.09:23
    MM-karsinnat

    Ruotsin jalkapallofiasko johti raivoisaan rapavyöryyn: "Häpeällinen suoritus"