Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Isis iski verisesti Kirkukiin – yli 20 kuoli taisteluissa

Julkaistu 21.10.2016 20:14

MTV UUTISET – STT – AFP

Äärijärjestö Isisin taistelijat hyökkäsivät perjantaina Kirkukin kaupunkiin Irakissa. Kranaatein ja kiväärein aseistautuneet hyökkääjät muuttivat kaupungin kadut taistelutantereeksi.

1:47ISIS lyötiin Kirkukissa

Yli 20 ihmistä kuoli taisteluissa ja iskuissa. Osalla hyökkääjistä oli yllään pommiliivit, ja kaupungissa raportoitiin ainakin viidestä itsemurhaiskusta hallituksen rakennuksiin.

Hyökkäys Kirkukiin tehtiin samaan aikaan, kun Irakin hallituksen joukot edistyivät pohjoisempana Mosulin miljoonakaupungin takaisinvaltauksessa. Iskemällä Kirkukiin Isis mahdollisesti pyrki vetämään huomiota ja joukkoja pois Mosulin valtauksesta.

Kirkukin kuvernööri epäili Isisin nukkuvien solujen osallistuneen hyökkäykseen kaupungin sisältä. Isisin äänitorvena pidetyn Amaq-uutissivuston mukaan järjestö olisi vallannut puolet kaupungista, mutta viranomaisten ja silminnäkijöiden mukaan väite on liioiteltu.

Kirkukiin julistettiin ulkonaliikkumiskielto. Kaupunki sijaitsee alueella, jolla on runsaasti öljyä. Kirkuk on etnisesti ja uskonnollisesti jakautunut, mutta ollut viime ajat kurdien hallinnassa.

Kurdien peshmergataistelijoilla on myös ollut suuri rooli Mosulin kaupungin valtaamisyrityksessä.

3:13Isisin kaltaiset organisaatiot voidaan tulevaisuudessa estää –"Se on jo alkanut"

Isis saattaa käyttää ihmiskilpiä

Mosulin takaisinvaltaus on edennyt arvioiden mukaan odotettua ripeämmin. Isis ei ole kyennyt entisen kaltaiseen vastarintaan taisteluissa, mutta se on tehnyt useita itsemurhaiskuja hidastaakseen yli 60 maan koalition armeijan etenemistä. Järjestön odotetaan turvautuvan entistä enemmän terrori-iskuihin.

Mosulissa on arvioiden mukaan edelleen noin 1,2 miljoonaa ihmistä. Kaupungissa uskotaan olevan 3000–4000 Isisin taistelijaa.  
Torstaina Irakin joukot valtasivat takaisin Bartallan kaupungin, joka sijaitsee noin 15 kilometriä Mosulista itään.

YK:n mukaan Mosulin alueelta on lähtenyt pakoon vajaat 6000 ihmistä. Isis on pakkosiirtänyt satoja perheitä Mosuliin kaupungin ulkopuolelta. YK epäilee äärijärjestön aikovan käyttää siviilejä ihmiskilpinä liittouman hyökkäystä vastaan.

8:39Isisin pelätään käyttävän Mosulissa ihmiskilpinä siviilejä

IsisUlkomaat

Lisää aiheesta:

Irakin joukot läpäisivät tiensä Mosulin lentokentälleÄärijärjestö Isisin viimeinen yhteys Mosulista Syyriaan katkaistuBBC: Isis sytytti useita öljylähteitä tuleen Mosulin lähellä, valtava myrkkypilvi kohosi taivaalleTaistelut Mosulissa jatkuneet kiivainaCNN: Isis tappanut satoja miehiä ja poikia Mosulissa – uusi tuhoisa isku KirkukiinIsis hyökkää Irakin Kirkukissa – yhteenotoissa useita kuolleita

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 14.12.21:48
    Syyria

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta

  • 13.12.21:36
    Donald Trump

    Trump uhkaa Isisiä kostolla

  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"