EU-maat ovat asettaneet uusia pakotteita Irania vastaan, kertoo EU:n neuvoston puheenjohtajamaa Tshekki. Tshekin mukaan EU-suurlähettiläät ovat päässeet sopuun asiasta kolme päivää kestävien keskusteluiden jälkeen.
Pakotelistalle joutuu muun muassa kolme iranilaista henkilöä ja yksi yhteisö, joiden epäillään olevan vastuusta iranilaisten lennokkien toimituksista Venäjälle. Pakotteet astuvat voimaan heti.
Pakotteiden kohteeksi olevien varat jäädytetään. EU:n mukaan se on valmis laajentamaan pakotteiden kohteeksi joutuneiden määrää tarvittaessa.
Venäjä on käyttänyt iranilaisvalmisteisia lennokkeja viime viikkoina useisiin iskuihin Ukrainassa.
Niillä on isketty muun muassa pääkaupunki Kiovaan. Ukraina on jo ilmoittanut harkitsevansa diplomaattisiteiden katkaisua Iraniin.
EU:n ulkosuhteista vastaavan Josep Borrellin edustaja Nabila Massrali sanoi eilen, että EU on saanut kerättyä tarpeeksi todisteita Iranin osuudesta.
– Nyt kun olemme keränneet tarpeeksi todisteita, työskentelemme komissiossa sen eteen, että EU:n vastaus on selkeä, nopea ja jämäkkä, hän sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.
Lue myös: Harvinainen ulostulo: Venäjän uusi sotajohtaja myöntää tilanteen olevan vaikea Hersonissa
Iranin ulkoministeri on kutsunut väitteitä iranilaisten lennokkien käytöstä "perusteettomiksi".