Intiassa on varmistettu jo yli kolme miljoonaa koronavirustartuntaa. Synkän rajapyykin ylittyminen varmistui sunnuntaina, kun maan terveysministeriö ilmoitti lähes 70 000 uudesta virustartunnasta.
Maailman toisiksi runsasväkisimmän valtion terveysministeriön mukaan maassa kirjattiin lisäksi yli 900 uutta koronaan liittyvää kuolemaa. Yhteensä kuolemia on kirjattu yli 56 700 kappaletta.

Johns Hopkins -yliopiston seurannan mukaan Intiassa on todettu määrällisesti kolmanneksi eniten tartuntoja ja neljänneksi eniten koronakuolemia koko maailmassa.
Monien asiantuntijoiden mukaan todelliset tartuntojen ja koronakuolemien määrät ovat huomattavasti suurempia kuin viralliset tilastot antavat ymmärtää.
Delhin viranomaiset kertoivat viime viikolla vasta-ainetutkimusten viittaavan siihen, että yli neljännes pääkaupungin väestöstä olisi saanut koronatartunnan.
Johns Hopkins -yliopiston seurannan mukaan Intiassa on todettu määrällisesti kolmanneksi eniten tartuntoja ja neljänneksi eniten koronakuolemia koko maailmassa.
Kevään rajoitukset kaukainen ajatus
Intian pääministerin Narendra Modin hallinto asetti maaliskuussa maailman tiukimpiin kuuluvia liikkumisrajoituksia. Keväällä annetut määräykset on pitkälti kuitenkin poistettu viime viikkojen aikana.
Kymmenet miljoonat ihmiset ovat menettäneet työpaikkansa ja elinkeinonsa koronakriisin vuoksi.
Yksittäiset osavaltiot ja kaupungit ovat määränneet omia liikkumisrajoituksiaan. Näiden joukossa ovat muun muassa Punjabin ja Haryanan osavaltiot, joissa on havaittu viime viikkojen aikana tartuntapiikkejä.