Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Influenssatapaukset nousussa monin paikoin – ”Viime viikko oli selvästi tämän epidemiakauden vilkkain viikko”

Kuvituskuva.
Kuvituskuva. Lehtikuva
Julkaistu 28.02.2018 05:14

MTV UUTISET - STT

Oulun yliopistollisen sairaalan (Oys) infektiontorjuntayksikön infektiolääkäri Teija Puhto kertoo 25 potilaan olleen tehohoidossa tämän influenssakauden aikana.

– Se ei tarkoita, että heillä olisi ollut vain influenssa, vaan heillä on varmasti ollut myös joku muu tauti, kuten keuhkokuume tai sydäninfarkti, Puhto kertoo.

Tampereen yliopistollisessa sairaalassa (Tays) oli maanantaihin mennessä ollut tehohoidossa yhdeksän influenssapotilasta.

– Eli aika monta, jos verrataan aiempiin vuosiin. Useina vuosina tehohoitoon on joutunut kuudesta kahdeksaan ihmistä, ja nyt ollaan vasta epidemian huipussa, eikä edes välttämättä siinä, kertoo Taysin infektioyksikön osastoylilääkäri Jaana Syrjänen.

Syrjäsen mukaan tehohoidossa on ollut niin lapsia kuin aikuisia.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä (Hus) on ollut tämän influenssakauden aikana teho- ja valvontahoidossa 58 influenssapotilasta, joista liki kaksi kolmasosaa on ollut rokottamattomia.

– Rokote kannattaa ottaa, koska sen tiedetään estävän vakavia komplikaatioita, kuten keuhkokuumetta sekä sydän- ja aivoinfarkteja, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Husin infektiosairauksien klinikalta.

Kuopion yliopistollisen sairaalan (Kys) infektioyksikön ylilääkäri Irma Koivula kertoo sairastuneiden joukossa olleen useita rokotteen saaneita.

– Meillä oli kymmenen potilasta sydänosastoilla ja kaikki oli rokotettu. Se oli aika järkyttävä löydös. Näistä potilaista lähetettiinkin virusnäytteet THL:ään.

B-virusta havaittu A-virusta useammin

Oysissa influenssatapaukset ovat pysyneet viime viikkoina samoissa lukemissa, mutta muualla tapaukset ovat lisääntyneet monin paikoin. Influenssa B -virustartuntoja on havaittu edelleen A-tartuntoja enemmän.

– Viime viikko oli selkeästi tämän epidemiakauden vilkkain viikko. Jos sitä (viikko 8) vertaa viikkoon kuusi, voidaan todeta positiivisten löydösten tuplaantuneen niin influenssa A:n kuin B:n osalta, sanoo Koivula Kysistä. 

Myös Pirkanmaalla influenssatapaukset olivat nousussa viime viikolla.

– Epidemia on meillä parhaillaan käynnissä, emmekä näe vielä käännettä laskuun.

Husissa epidemiapiikki oli helmikuun puolivälissä.

– Meillä oli paljon influenssapäivystyskäyntejä epidemian alettua Hus-alueella joulukuun lopussa. Teho- ja valvontahoitoon tuli tammikuun ensimmäisellä viikolla 10 potilasta, mikä oli niiden osalta vilkkain viikko. Sen jälkeen tuli suvantovaihe ja nyt helmikuun puoliväliin tuli tämä piikki, Ruotsalainen kertoo. 

Lisää aiheesta:

Koronaa, influenssaa ja RS-virusta – tämä on vuodenvaihteen epidemiatilanneKoronaepidemia kadotti influenssavirukset lähes kokonaan, mutta nyt se voi aiheuttaa ongelmia: "Voi olla arvaamattomat seuraukset"Influenssa-aalto murtumassa, osassa sairaaloita käännettä parempaan vasta toivotaanNyt jylläävät taudit – influenssaepidemian huippu käsillä, monella myös myös noro-, RS- ja adenovirustaTHL: Nyt on influenssakauden ikävä huipentuma – tartuntoja myös ihmisille, joilla on influenssarokotusInfluenssaepidemia on täällä – ollut jo muutamia joukkosairastumisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:13
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi kuoli henkilöauton ja rekan kolarissa Porvoossa

  • 10:24
    Orpon hallitus

    Kaikkosen kuppi nurin – nyt tulee tekstiä kokoomukselle

  • 10:23
    Myrskyt

    Lapissa pyryttänyt liki hirmumyrskylukemin – maaseutu pimeni

  • 10:17
    Kela

    Kelan Lehtonen aikoo tarttua vaimonsa ja äitinsä neuvoon – "Täytyy tuota sordiinoa omiin kommentteihin lisätä"

  • 10:11
    Politiikka

    HS: Omat ja hallituskollegat arvostelevat Lulu Rannetta – näin hän vastasi kritiikkiin MTV:n haastattelussa