Inflaatio iski asuntolainoihin!

Kuva: Lehtikuva
Kuva: Lehtikuva
Julkaistu 03.12.2010 16:32

Kuluttajahintojen nopea nousu vaikuttaa asuntovelallisten lainan arvoon historiallisella tavalla.

Etsitkö asuntoa? Jokakodista löydät sen helpoiten

Inflaation kiihtyminen merkitsee monelle asuntovelalliselle sitä, että inflaatio syö lainan arvoa.

Lokakuun lopussa koko asuntolainakannan keskikorko oli Suomen Pankin mukaan 2,01 prosenttia, kun inflaatio samaan aikaan nousi 2,3 prosenttiin. Myös uusien asuntolainojen keskikorko oli inflaatiota alempana.

Tilanne on poikkeuksellinen, sillä viimeksi asuntolainojen reaalikorot ovat olleet pakkasen puolella 1970-luvulla.

Aktia-pankin pääekonomisti Timo Tyrväinen muistuttaa, ettei korkoa kannata kuitenkaan tuijottaa, jos on asuntoa hankkimassa.

– Korot ehtivät 20 vuoden lainan juoksuaikana heilahdella ylös ja alas vaikka kuinka monta kertaa. Asunnon ostohinta ja siihen perustuva asuntolainan koko jäävät elämään koko 20 vuoden ajaksi. Ja se on paljon tärkeämpi asia kuin se, missä korko on juuri sillä hetkellä kuin asunnon ostaa, Tyrväinen sanoo MTV:n uutisille.

MTV3.fin Uutisista voit lukea koko jutun!

Kuvat: Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle