IMF varoittaa: USA:n uudet tuontitullit voivat hidastaa Kiinan talouskasvua rajusti
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF varoittaa, että Yhdysvaltojen kiinalaistuotteille asettamien tuontitullien korottaminen uhkaa leikata rajusti Kiinan talouskasvua.
IMF:n tuoreessa raportissa arvioidaan, että Kiinan talous kasvaa tänä vuonna 6,2 prosenttia sillä oletuksella, että uusia tulleja ei enää aseteta. Kiinan taloutta arvioiva raportti on tehty ennen presidentti Donald Trumpin viime viikolla ilmoittamia uusia tuontitulleja. Syyskuun alkuun kaavaillut kymmenen prosentin tuontitullit koskevat kiinalaistuotteita 300 miljardin dollarin arvosta.
IMF:n Kiinan toimintojen päällikön James Danielin mukaan uudet tullit voivat hidastaa Kiinan talouskasvua vielä 0,3 prosenttia tulevana vuonna.
Kiina ei jäänyt toimettomaksi tuontitullien kiristyksen keskelle. Tiistaina maan kauppaministeriö kertoi Kiinan valtio-omisteisten yritysten keskeyttäneen yhdysvaltalaisten maataloustuotteiden ostamisen.
Kiinan valuutan hintakehitystä epäillään keinotekoiseksi
Maanantaina Kiinan valuutta juan laski alimmalle tasolleen suhteessa Yhdysvaltain dollariin sitten vuoden 2010. Valuutan hintakehitys on ruokkinut epäilyksiä siitä, että Kiinan hallinto alentaisi keinotekoisesti juanin kurssia lievittääkseen Yhdysvaltain kauppatullien vaikutusta talouteensa. Yhdysvaltain valtiovarainministeriö nimesikin Kiinan virallisesti valuutan manipuloijaksi.
Kiinan ja Yhdysvaltojen välinen kauppasota onkin viime viikkoina kärjistynyt uudelleen. IMF on vedonnut maailman talousmahteihin, että ne hakisivat nopeasti ratkaisua kauppakiistaansa.
Sitä ei välttämättä ole luvassa, sillä Trump uhkaili perjantaina syyskuulle sovittujen kauppaneuvottelujen perumisella ja esitti epäilyksen sopimuksen syntymiselle.
IMF on huolissaan Kiinan talouskasvusta, sillä se näyttää jo nyt hidastumisen merkkejä. Järjestön mukaan Kiinan talouskasvun heikkenemisellä olisi "merkittäviä negatiivisia globaaleja vaikutuksia".
Uusimmat
-
08:31
28-vuotias jalkapallovahti kuoli Turkin maanjäristyksissä
-
08:25
Tutkimus paljastaa kuusi elämäntapaa, jotka voivat hidastaa muistin heikkenemistä
-
08:13
Brittitiedustelu: Ukraina ja Venäjä taistelevat Dneprjoen hallinnasta – MTV seuraa sotaa
-
08:05
Maanjäristyksen uhrimäärä noussut jo yli 8 300:n – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
07:48
LeBron James teki huimaa NBA-historiaa! Uskomaton saavutus sai supertähden herkistymään
-
07:41
MTV:n asiantuntija: Biden vältteli puheessaan kolmea asiaa – yksi seikka suomalaisittain ikävä
-
07:36
Valtteri Bottakselta suoraa puhetta tulevaisuudestaan – paljasti salaisen haaveensa
-
07:30
Perussa lähes 600 merileijonaa ja noin 55 000 lintua kuollut lintuinfluenssaan
-
07:30
Kalle Rovanperän kovin haastaja saattaa sittenkin löytyä yllättävän läheltä: "Voikin olla paremmat mahdollisuudet"
-
07:27
Akseli Herlevi ja Emmi Suuronen ovat eronneet – ex-parin lupaus kaksi vuotta sitten: "Niin kauan, kun yhdessä on parempi"
-
07:19
Piinaako stressivatsa? Näin ärtynyttä suolen toimintaa voi helpottaa
-
06:50
Poliisi huolestui verkkorikollisuuden uusista ilmiöistä: Tuplakiristyksiä ja yhä nuorempia tekijöitä
-
06:33
Ketkä ostavat vielä levyjä ja mikä nyt myy? MTV vieraili 25 vuotta toimineessa levykaupassa
-
06:31
Sähköpotkulautojen valvonta kiristymässä? IS: Lakiin suunnitteilla merkittävä muutos
-
06:30
HIFK:n suunta on muuttunut hämmästyttävällä tavalla – mutta miksi yksi Sveitsin-reissu symboloi valtavaa käännettä?
-
06:16
Joe Biden piti vuosittaisen kansakunnan tilaa koskevan puheensa: Sivusi Venäjän hyökkäystä
-
06:15
Miksi Ukraina vaihtaa puolustusministeriään kesken sodan? Asiantuntija vastaa
-
06:09
Washington Post: Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Kiina käyttänyt vakoiluilmapalloja useita vuosia
-
06:06
Tässä ovat kiinalaisen vakoilupallon jäänteet: Kiina kieltäytyi puhelusta alasampumisen jälkeen
-
06:00
Näkökulma: Ott Tänak maalasi Montessa petollisen kangastuksen – vanha sanonta voi hyvin käydä toteen jo Ruotsissa
-
Lataa lisää