Helsingissä kuten monissa muissakin kaupungeissa ilotulitteiden käyttö on kielletty tietyillä alueilta. Tänä vuonna kieltoelue on laajentunut entisestään.
Käytäntä rajoittaa ilotulitusalueita on tuttu aiemmilta vuosilta ympäri Suomea. Kieltoja on Helsingin ja muun pääkaupunkiseudun lisäksi myös muun muassa Varsinais-Suomen, Pirkanmaan ja Lapin alueilla.
Helsingin kaupungin pelastuslaitos kieltää ilotulitteiden käytön esimerkiksi useilla toreilla, puistoissa ja ostoskeskusten alueilla.
Viime vuoteen nähden kiellettyjä alueita on tullut kaksi lisää: Kansalaistori ja Makasiinipuisto.
Lue myös: Vältä näitä paikkoja ilotulituksen aikana – pienhiukkasten määrä voi olla jopa kymmenkertainen
Näillä alueilla ilotulitteiden käyttö on kielletty Helsingissä:
- Ydinkeskustan alue, joka sisältää seuraavat katualueet; Yliopistonkatu – Mikonkatu – Rautatientori – Asema-aukio – Elielinaukio – Töölönlahdenkatu –Makasiinipuisto – Kansalaistori – Mannerheiminaukio – Paasikivenaukio – Salomonkatu – Narinkkatori – Simonkatu – Mannerheimintie – Erottaja – Eteläesplanadi – Kauppatori – Mariankatu – Aleksanterinkatu – Senaatintori