Ilahduta yksinäistä vanhusta kukilla – Ole Joulupukkina Seniorille -hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy jälleen
Vuodesta 2010 lähtien vanhuksille jouluiloa tarjonnut Kotona Asuen Seniorihoivan Ole Joulupukkina Seniorille -hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy jälleen.
Kampanjassa kuka tahansa voi ilahduttaa yksinäisiä vanhuksia joulukukalla pääkaupunkiseudulla, Pirkanmaalla ja Päijät-Hämeessä sekä Kotkan ja Oulun alueilla. Viime vuonna kukkia toimitettiin yli 8000 kappaletta. Tänä vuonna korona-aika on lisännyt vanhusten kokemaa yksinäisyyttä.
– Kampanjan tavoitteena on tuoda yksinäisille vanhuksille kokemus arvostuksesta ja välittämisestä. Tutkimusten mukaan jopa joka kolmas vanhus kokee yksinäisyyttä. Kokemustemme perusteella korona-aika on vielä pahentanut tilannetta. Suurella joukolla ikäihmisiä sosiaaliset verkostot ovat pienentyneet merkittävästi ja tunne yksinäisyydestä vahvistunut, Kotona Asuen Seniorihoivan toimitusjohtaja Olli Houttu sanoo.
Ole joulupukkina seniorille -hyväntekeväisyyskampanja on käynnissä 16.11. - 17.12.2020.
Kampanjaan osallistuu muun muassa kunnallisen kotihoidon yksiköitä, palvelutaloja, seniorikeskuksia sekä useita muita tahoja. Kukkia myyvät pääkaupunkiseudun ja Tampereen Stockmann-tavaratalot, Tampereen Sokos ja Prisma sekä lukuisat yksittäiset kukkaliikkeet. Kukat toimitetaan vastaanottajille joulunalusviikolla.
Uusimmat
-
14:10
Ruotsin MM-pelaaja astui arveluttavalle tielle – harkitsee nyt muutosta: "En käyttäisi sitä koskaan NHL:ssä"
-
14:06
Ukrainalaisjoukot rakentaneet uutta puolustuslinjaa Valko-Venäjän rajalle – MTV seuraa sotaa
-
13:58
Vihreät tyrmäsi ehdotuksen sunnuntailisien poistamisesta – suora lähetys puoluekokouksesta
-
13:58
Nollasta sataan 1,5 sekunnissa: Bentleyn ensimmäiseen sähköautoon jopa 1 400 hevosvoimaa
-
13:51
Tämä hätkähdyttävä heitto MM-kiekkolähetyksessä levisi somehitiksi – selostajalta yllättävä paljastus: "Sanoin sen tarkoituksella"
-
13:50
Poliisi otti kiinni viisi joukkotappeluun osallistunutta Vantaalla – riitaa käyty pesäpallomailoilla
-
13:48
F1-lähtöjärjestys: Kolmen tallin voittotaistelu? Valtteri Bottaksen saumat startissa
-
13:47
Puoluekokous: RKP:ssä kaikki pysyy ennallaan
-
13:40
Alkuviikolla yli 20 asteen rantakelit! Mutta vastapainoksi karmea käänne ensi viikonlopulle
-
13:15
Ökyvaroitus! Kylie Jenner jakoi yksityiskohtia 50 miljoonan dollarin yksityislentokoneestaan
-
13:14
Koppikäytävällä tulinen selkkaus: telottu NHL-vahti yritti kostaa vastustajalleen – joutuu viikoiksi sivuun
-
13:04
Lähes kaikki kokevat elämässään jotakin kauheaa – miksi kaikki eivät traumatisoidu? Psykologi kertoo, miten pahimmastakin selviää: "Toipuminen on se todennäköisin vaihtoehto"
-
12:55
MM-tappio käännettiin Ruotsissa voitoksi: "Tämä johtaa kultaan"
-
12:53
MTV seuraa: Kalle Rovanperä löi pohja-ajan tauluun! Vain yksi erikoiskoe erottaa suomalaisen voitosta
-
12:52
MTV selvitti: Näistä yrityksistä on tehty eniten valituksia kilpailu- ja kuluttajavirastolle alkuvuoden aikana
-
12:50
Näin Nato muuttaa varusmiespalvelusta – varusmiesliiton puheenjohtaja: Työpaikkoja puolustusvoimiin lisää
-
12:37
MM-kotikisojen tunnelmaa haukuttu – Nokia Arenalla työskentelevä Olli Jokinen tyrmää kritiikin
-
12:25
Vihreät kannattaa edelleen kannabiksen myynnin laillistamista
-
12:06
Huippumalli Gisele Bündchen paljastaa yksityiskohtia perhe-elämästään: "Se vaatii paljon työtä"
-
12:03
Jos käytät Post-it-lappuja, tämä kikka sinun pitää tietää
-
Lataa lisää