Iholla-sarjan Claudia: Kamera näyttää oman elämän raadollisena
Suomalaisena selvännäkijänä monelle tutuksi tullut Iholla-sarjan Claudia joutui pohtimaan mukaan ohjelmaan lähtemistä pitkään ja hartaasti: viiden lapsen yksinhuoltajana kamera paljastaa nimittäin kaiken myös perheen pienimpien arjesta. Mitä mieltä nainen on jälkikäteen päätöksestään lähteä mukaan sarjaan?
Iholla-sarjan Claudia, 44, joutui pohtimaan oman aikansa ohjelmaan mukaan lähtemistä, sillä hän on viiden lapsen yksinhuoltaja ja yhteensä kahdeksan äiti.
– Koko pesueeni tulee mukaan ohjelmaan, en ainoastaan minä, hän muistuttaa ja lisää:
– Lapset ovat reagoineet tosi kivasti ja positiivisesti. Olemme hankkineet heille jopa kuvaamiseni innoittamana oman videokameran, jolla he ovat filmanneet sketsejä, hän naureskelee.
Välitön ja räväkkä selvännäkijä kertoo, että jopa hänellä tottuminen kameraan on ottanut oman aikansa.
– Mitä enemmän aikaa kuluu, kuvaaminenkin muuttuu. Sitä kehittyy itse kuvaajana. Aluksi esimerkiksi monologia pitäessä turvautui korulauseisiin, oli jäykkä ja puhui kirjakieltä, mutta aika nopeasti opin olemaan oma itseni. Heittäydyin siihen lopulta mukaan ja kamerasta tuli osa itseäni. Kuvaamisesta on ollut jo nyt se hyöty, että näkee itsensä ikään kuin ulkopuolelta.
– Kun kuvaa itseään ja katsoo tuotoksiaan, joista on ehtinyt paljon myös unohtaa, näkee välillä oman elämänsä aika raadollisena.
IHOLLA nähdään AVA-kanavalla 14. tammikuuta 2013 alkaen maanantaista torstaihin klo 22!
AVA
Kuvat: Jenni Junkala/AVA
Uusimmat
-
07:21
Maria Veitola harvinaisissa yhteiskuvissa Jotti-rakkaansa kanssa – juontajalta herttainen postaus festariviikonlopusta
-
07:10
Junat kulkevat taas Turun ja Salon välillä – maanantaina alkanut häiriö korjattu
-
07:05
Simppeli testi paljastaa, juotko riittävästi vettä – selvitä sekunneissa
-
07:05
Suomalaiset keskiviikkona EM-kisoissa: Paljon herkkua – Wilma Murto ja moukarinaiset taistelevat mitaleista
-
06:44
Ukrainan asevoimien ylipäällikkö: Venäjä tulittaa Ukrainaa jopa 800 kertaa päivässä – MTV seuraa sotaa
-
06:44
Ukrainalaislapset oppivat suomea vauhdilla valmistavassa opetuksessa – ”Haluan oppia kielen ja asua jatkossa täällä"
-
06:40
Mitä ihmettä? Elon Musk kertoi ostavansa Manchester Unitedin – "Olkaa hyvä"
-
06:30
Tuore suomalainen NHL:n ykköskierroksen varaus, Leijonien olympiavoittaja ja kulttiveljekset – pelaajamarkkinoilla vielä nimekkäitä pelaajia vapaana
-
06:15
Näin tupakkateollisuus valehteli kuluttajille vuosikymmenten ajan – "Todistetusti voidaan puhua salaliitosta"
-
06:01
Tietokirjailija Markus Leikola vertaa Vladimir Putinia katutappelijaan, joka ”ymmärtää voittamisen ja häviämisen termit”
-
06:00
Biden hyväksyi laajan ilmasto- ja terveydenhuoltopaketin – "Maan suurin sitoumus"
-
05:54
Talousvaikeuksissa rypevän Uniperin tilanteesta uutta tietoa tänään – julkistaa puolivälikatsauksen
-
05:47
Hollywoodissa menestynyt saksalainen ohjaaja Wolfgang Petersen on kuollut
-
05:40
Espoossa saatiin heti esimakua syksyn tulevasta tautikierteestä – lasten vanhemmille tärkeä viesti: "Toivoisin muiden kunnioitusta"
-
05:21
Vaarallinen ukkosmyrsky saapuu Suomen ylle tänään – jopa rakeita ja trombeja ennustetaan
-
23:52
Zelenskyi varoittaa ukrainalaisia pysymään poissa Venäjän sotilaskohteista – MTV seurasi sotaa
-
23:44
Münchenin yleisö lauloi – kotiyleisön suosikki syöksyi maagisen 100 metrin mestariksi
-
23:43
Sveitsin hävittäjähankinnat joutumassa uuteen kansanäänestykseen
-
23:01
Saksalaistähdeltä hurja nousu Euroopan mestariksi! Münchenin ottelu huipentui valtavaan näytökseen
-
22:54
Kymmeniä kuollut Nigerin vuotuisissa tulvissa
-
Lataa lisää