Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyytäviin kylpyihin hurahtanut joogaohjaaja ei malttanut odottaa talven tuloa ja vaimon vitsi oli viimeinen niitti: Näin syntyy nolla-asteinen avanto keskellä Suomen suvea!

1:34Tältä näyttää itse tehty kesäavanto!Video: Magnus Appelberg näyttää, miten kesäavanto syntyy!
Julkaistu 28.06.2019 16:09(Päivitetty 28.06.2019 18:53)
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Joogaohjaaja Magnus Appelberg rakastaa avantoja. Koska kesällä niitä ei ole luonnossa saatavilla, hän päätti rakentaa sellaisen itse.

Appelberg varautui kesäavannon rakentamiseen jo hyvissä ajoin. 

– Paikallisen säästömarketin kanssa oli sovittu, että he jäädyttävät 15 ämpärillistä vettä minulle valmiiksi, Appelberg kertoo. 

Avantofani arvioi, että 150 kiloa jäätä tuhannessa litrassa vettä jäähdyttää sen suunnilleen nolla-asteiseksi, eli täydelliseksi avantouintiin. 

Ei pelkästään huvin vuoksi

Appelberg kertoo, ettei avannossa käydä pelkästään huvin vuoksi. Hänen mukaansa avannon kylmä vesi ja siellä rauhassa hengittäminen opettaa ihmistä kohtaamaan kylmän. 

– Se opettaa keholle, että mikä tahansa stressitila on hallittavissa.

Kylmässä vedessä rauhottuminen on siis Appelbergille eräänlainen tapa oppia hallitsemaan omaa kehoaan ja mieltään haastavissa tilanteissa.

Ajatus lähti vaimon vitsistä

Tämä ei ole ensimmäinen kesäavanto, jonka Appelberg on tehnyt. Intohimoinen avantouimari oli valitellut vaimolleen, ettei pääse pitkään aikaan avantoon.

– Vaimo tokaisi, että mikset laita vettä arkkupakastimeen, Appelberg kertoo. 

Vaikka vaimo sanoikin sen vitsaillen, Appelberg päätti toteuttaa idean. Hän täytti arkkupakastimen vedellä, ja lisäsi jäitä sekaan.

Katso video Instagramista:


Idean toteutus onnistui niin hyvin, että hän halusi jakaa kesäavannon myös joogaretriitille tulevien ihmisten kanssa.

Kaikki eivät kuitenkaan voi istua samassa arkkupakastimessa, joten Appelbergin piti keksiä suurempi versio kesäavannostaan.

Videolla nähtävä jäällä ja vedellä täytetty palju oli retriittiläisten mieleen, ja yksi heistä istuikin hyytävässä vedessä jopa kymmenen minuuttia.

Katso videolta, kuin Magnuksen kesäavanto syntyi!

Lisää aiheesta:

Muoniolaisesta veroneuvojasta tuli sensaatio – hytisyttävillä videoilla kymmeniä miljoonia katsojiaAmmattilainen teki katastrofaalisen tekorusketusmokan – teinin järkyttyneestä reaktiosta somehittiToimittaja lankutti miehensä kanssa joka päivä kolmen kuukauden ajan – näin testi vaikuttiAlaraajahalvaantunut Aleksi hurmaa huimilla tempuillaan – näin sujuu mieheltä uimahyppy: ”Vaikka olen pyörätuolissa, se ei tarkoita, että pitäisi jättää adrenaliiniryöppyjä kokematta”Talvinen somehaaste voi mennä karmivalla tavalla pieleen – "Lumi-ihmiset, olkaa kilttejä ja lopettakaa..."Joogaopettaja juo joka aamu lasillisen virtsaansa – väittää tavan auttaneen moneen ongelmaan
AvantouintiJoogaTerveys ja hyvinvointiKesäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Avantouinti
  • 7.4.20:14
    Kuolemantapaukset

    Kuopiossa löytyi ruumis avannosta

  • 12.3.18:17
    Viiden jälkeen

    Maailmanennätysmies Olavi sukelsi jään alla 107 metriä – "Täydellinen maksimi"

  • 21.1.06:05
    Sauna

    Suomalaisista löylyistä 108 dollaria? Kallis saunabuumi valtaa nyt Yhdysvaltoja

  • 25.12.202410:33
    Cristiano Ronaldo

    Cristiano Ronaldo räväytti Lapissa – moni suomalainenkin kalpenisi tämän rinnalla

  • 08.12.202411:41
    Itsenäisyyspäivä

    Hyvää suomalaisen musiikin päivää! Tältä kuulostaa Sibeliuksen Finlandia avannosta laulettuna