Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 12.03.2021 06:29
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Viime päivien talvikelit ja heikentynyt koronatilanne ovat herättäneet huolta asunnottomien tilanteesta. Etsivä lähityö auttaa asunnottomia pääkaupunkiseudulla.

Suomessa on arviolta hieman yli 4 000 ihmistä ilman vakituista asuntoa. Maantieteellisesti asunnottomuus keskittyy pääkaupunkiseudulle.

Etsivä lähityö neuvoo avun tarpeessa olevia takaisin palveluiden piiriin.

– Suuri osa meidän työnkuvastamme keskittyy siihen jalkautumiseen. Me pyrimme viemään sosiaalialan palvelut tuolta toimistosta julkisiin tiloihin ja paikkoihin, missä ihmiset aikaansa viettää, kertoo sosiaaliohjaaja Janne Leskinen.

Koronatilanne on myös pahentanut ihmisten pahoinvointia.

– Sellaisia konkreettisia juttuja, mitä näkee myös, niin kyllä mielenterveyspuolen ongelmat voivat olla syventyneet.

Esimerkiksi Leskinen nostaa retkahtamisen henkilöillä, jotka ovat oireilleet päihteiden kanssa aikaisemmin. Osa on pääsyt toipumisen polulle, mutta nyt saattanut pudota kelkasta pois.

– Nämä ovat aika surullisia kohtaloita. Ymmärrettävistä syistä on jouduttu sulkemaan tiettyjä palveluita ja toimintoja.

Lue myös: Lakimuutos laajoista pakollisista koronatestauksista on valmistumassa

Etsivä lähityö otetaan kadulla hyvin vastaan

Hyytävät kelit ja koronatilanne kurjistavat kodittomien oloja – ulkonaliikkumiskielto pahentaisi tilannetta: "Mitä tällaisen ihmisryhmän kohdalla tehdään?"

– Meillä on pelkästään sitä porkkanaa tarjolla. Lähdetään hoitamaan asioita. Aina ihmiset eivät halua lähteä hoitamaan niitä asioita, joita meillä on mielessä. Sitten lähdetään niiden tarpeiden mukaan, mitä ihminen itse sanoo ja mihin mahdollisesti apua tarvitsisi, kertoo sosiaaliohjaaja Antti Kaajakari.

Vaikka kulunut talvi on ollut kylmä, ei avunpyyntöjä juuri ole tullut. Yksi syy saattaa olla se, että ihmiset ovat kadonneet Etsivä lähityön ympyröistä. Tietoa he tällä hetkellä saavat lähinnä kolmannen sektorin toimijoilta. 

Kaajakari nostaa esille myös toisen syyn.

– Ihmisten tarpeet ehkä menevät ihan perustarpeiden tyydyttämiseen ja päivittäiseen selviämiseen: yöpaikkaan, ruokaan, tämän kaltaisiin asioihin. Esimerkiksi palvelupolkuihin ei ehkä riitä tällä hetkellä myöskään voimavaroja, Kaajakari toteaa.

Ulkonaliikkumiskielto olisi hyvin ongelmallinen

Korona-aikana on annettu erilaisia ohjeistuksia ja tehty myös paljon rajoituksia. Viimeisimpänä hallitus on miettinyt ulkonaliikkumiskiellon mahdollisuutta ja tarpeellisuutta.

Kaajakari muistuttaa, että tämä olisi erittäin ongelmallista asunnottomille.

– Ihmiset, joilla ei ole paikkaa, kotia, johon eristäytyä. Pitää keksiä ratkaisuja, että mitä tällaisen ihmisryhmän kohdalla tehdään.

Etsivä lähityöhon voi ottaa yhteyttä sähköpostitse: lahityo@hel.fi

Lue myös: MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – THL:ltä hurjia lukuja ensi kuun tartuntatilanteesta

Lisää aiheesta:

Ihmisten valtava hätä näkyy aikuisten sosiaalityössä – nämä synkät ilmiöt ovat nousussaEntinen asunnoton Tii: "Piti olla päihteitä, että sai jostain yöpaikan"Mahdollisten liikkumisrajoitusten pelätään iskevän huono-osaisiin: "Sulku koskettaa kipeimmin sinne" "Ihmiset ovat väsyneitä, nälkäisiä ja likaisia" – korona-aika on erityisen karua asunnottomille Päihdeongelmien, mielenterveyden ja lastensuojelun kriisin pelätään muhivan koronaviruksen vuoksi koteihinsa sullottujen parissa – "Sosiaalinen kontrolli on poissa"Liikkumisrajoitukset iskisivät kovaa asunnottomiin – tilanne saattaa ajaa epätoivoisiin ratkaisuihin
AsunnottomuusKoronavirusMTV Uutiset LiveYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asunnottomuus
  • 26.10.06:00
    Huomenta Suomi

    Somelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"

  • 17.10.20:22
    Viiden jälkeen

    Ari pyristeli huumekoukussa ja asunnottomana vuosia – kohtelu sairaalassa käänsi suunnan

  • 17.10.05:00
    Asian ytimessä.doc

    Janne, 12, karkasi kotoa ja ajautui kodittomana vankilakierteeseen – yksi kohtaaminen käänsi elämän suunnan

  • 15.10.07:20
    Yhteiskunta

    Asunnottomuus lisääntyy jo toista vuotta peräkkäin – hallituksen tavoite karkaamassa

  • 14.10.05:16
    Yhteiskunta

    Yhä useampi päätyy kadulle asumaan – nuorten miesten häädöt lisääntyneet rajusti