Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Hypo: Asuntolainojen korot voivat pysyä nollassa vuosikymmeniä – lainasummiin luvassa selvää kasvua

3:33Asuntomarkkinat romahtivat koronakriisin vuoksi – nämä kaupungit ovat vaikeuksissa tulevaisuudessaAsuntomarkkinat romahtivat koronakriisin vuoksi – nämä kaupungit ovat vaikeuksissa tulevaisuudessa
Julkaistu 22.08.2020 09:16
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

Alhainen korkotaso ja pankkien vastaantulo voivat johtaa asuntolainasummien kasvuun tulevina vuosina. Näin uskoo Suomen hypoteekkiyhdistys Hypon pääekonomisti Juhana Brotherus.

Koronakriisi on kurittanut pahasti asuntomarkkinoita kevään aikana, eikä kuopasta ole vieläkään noustu. Pieni hopeareunus kriisissä on kuitenkin se, että korot ovat pysyneet alhaisina.

Hypon pääekonomisti Juhana Brotheruksen mukaan viitekorot voivat pysyä matalina vielä pitkään.

– Nämä euribor-korot pysyvät nollan tuntumassa, ei vuosia, vaan jopa vuosikymmeniä. Ei tässä korkojennousun näkymää ole kovin varhaisessa vaiheessa näkyvissä.

Stressitestejä tarkalla syynillä

Koronakriisin aikaan pankit myönsivät historiallisen paljon asuntolainojen lyhennysvapaita. Brotheruksen mukaan se on ehkäissyt asuntojen pakkomyyntejä. Lisäksi finanssivalvonta nosti asuntojen lainakattoa 85 prosentista 90 prosenttiin asunnon arvosta. 

Kaikki tämä voi johtaa siihen, että asuntolainojen summat kasvavat tulevaisuudessa.

– Ehdottomasti. Mikäli koronakriisistä päästään yli ja ohi, niin asuntomarkkinoilla ja asuntolainamarkkinoilla voi olla vahva vire päällä.

Asuntolainojen summien kasvu sisältää myös riskejä. Brotherus kuitenkin muistuttaa, että pankit syynäävät uusien asuntolainojen hakijoiden tilanteen melko tarkasti.

– Pankit stressitestaavat kotitaloudet jopa kuuden prosentin stressitestillä, joka tuntuu nykyisessä korkotasossa melko kuvitteelliselta.

OmistusasuminenTalousRahaAsuntolainaMTV Uutiset LiveUlkomaat
Toimittajan kuva
Tuomo Hyttinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Nordea: Huimat korot eivät ole saaneet velallisia turvautumaan lyhennysvapaisiinAsuntokauppa paahtaa eteenpäin täyttä höyryä – markkinoihin vaikuttavat nyt "kolme koota"Koronakriisi painaa asuntojen hinnat laskuun – Näin Hypon Brotherus kommentoi alamäkeä MTV:n vieraanaKoronavirus iski rajusti asuntomarkkinoihin, pääekonomisti rauhoittelee: "Asuntovelallinen voi olla korkojen kanssa varsin huoletta" – velallisen todellinen riski on muuallaEuribor-korot nousivat jo lähelle nollaa – miksi asuntolainojen yleisin korko nyt nousee ja pitääkö asuntovelallisten huolestua?Pääekonomisti ei näe nollakorkojen ajalle loppua – näin se vaikuttaa asuntolainaasi

Tuoreimmat aiheesta

Omistusasuminen
  • 11.12.09:59
    Taloyhtiöt

    Taloyhtiöissä uhkaava ilmiö – laskun maksaa naapuri

  • 11.12.07:33
    Asuntokauppa

    Asuntokauppa virkistyy ja hinnat nousevat ensi vuonna, Hypo ennustaa

  • 31.10.10:13
    Asuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää

  • 22.9.06:45
    Asuntokauppa

    Kiinnostaako asuntoflippaaminen? Näin se toimii

  • 21.9.17:57
    Asuntokauppa

    Tämä on asuntomarkkinoiden tilanne tällä hetkellä