Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hylätyksi tulleilla suomalaispurjehtijoilla yksi oljenkorsi – aika käy vähiin: "Halutaan nähdä se"

Ronja Grönblomin ja Veera Hokan toivo lepää purjehduskisasta kuvatussa materiaalissa.
Ronja Grönblomin ja Veera Hokan toivo lepää purjehduskisasta kuvatussa materiaalissa.
Julkaistu 31.07.2024 13:35
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Vastaprotestia työstävä Suomen purjehdusjoukkue käy taistelua aikaa vastaan Pariisin olympialaisissa. Suomalaiset pyrkivät kuumeisesti löytämään todistusaineistoa 49erFX-luokassa kisaavien Ronja Grönblomin ja Veera Hokan näkemyksen tueksi.

Upeasti 49erFX-luokan mitalikamppailuun nousseet Grönblom ja Hokka kokivat takaiskun tiistain päätteeksi, kun heidän yhdeksännen lähdön suorituksensa hylättiin. Yhdysvaltain joukkue teki suomalaisista menestyksekkään protestin katsottuaan, etteivät Hokka ja Grönblom väistäneet riittävästi kohtaamistilanteessa.

Päätös pudotti neljännellä sijalla olleet suomalaiset sijalle 11.

Suomalaiset eivät päätöstä sulattaneet. Grönblom ja Hokka katsoivat, etteivät toimineet kohtaamistilanteessa väärin, eivätkä siksi tehneet rangaistuskäännöstä. Tilanteessa ei suomalaisten mielestä ollut todellista mahdollisuutta yhteentörmäykseen.

LUE MYÖS: Karmea päätös! Suomi diskattiin – mitalisauma valumassa hukkaan

Tuomariston päätökseen pettyneet suomalaiset ovat valmistelleet tapauksesta vastaprotestia. Vastaprotesti täytyy jättää 24 tunnin kuluessa tapahtuneesta. Aika tulee täyteen noin kello 17 Suomen aikaa. Olympiakomitean huippu-urheiluvastaava Toni Roponen kertoo MTV Urheilulle, että suomalaiset yrittävät löytää materiaalia, joka todentaisi suomalaisten näkökannan.

– Tässä on ollut tällainen sana vastaan sana -tilanne. Meidän pitää löytää uutta materiaalia ja uutta tulokulmaa, että voidaan perustella meidän kantamme.

Suomalaisten toivo lepää nyt olympialaisten televisionnista vastaavan OBS:n kilpailusta kuvaamassa raakamateriaalissa. Suomalaiset ovat pyytäneet materiaalia nähtäväkseen.

– Halutaan nähdä se ja katsoa, antaako se tukea meidän protestillemme, Roponen sanoo.

– Todennäköisesti saadaan se, mutta tällä hetkellä odotetaan. On pakko saada sellaista materiaalia, mihin voidaan pohjata protesti.

Roposen mukaan suomalaisilla ei ole varmuutta siitä, tuoko OBS:n materiaali uutta näyttöä kiistanalaisesta tilanteesta. Kello tikittää vääjäämättä kohti vastaprotestin tekemisen takarajaa.

– Toivotaan ja uskotaan, että saadaan se mahdollisimmman nopeasti ja pystytään jäsentelemään se, Roponen sanoo.

– On sillä tavalla harmi, että jury ei ole katsonut sitä raakamateriaalia. Jury on tehnyt päätöksensä trackereiden ja keskusteluiden perusteella.

Roposen mukaan trackereista, eli seurantalaitteista saadut tiedot tukivat suomalaisten näkemystä. 

– Usalaiset, jotka kokevat, että kärsivät tilanteesta, heidän veneensä vauhti ei tippunut yhtään siinä tilanteessa. Meillä on siitä dataa, että heidän vauhtinsa pysyi samana. Siitä voi olettaa, että he eivät ole kauhean paljon kärsineet.

Grönblom ja Hokka ovat suhtautuneet tilanteeseen ammattilasten tavoin.

– Naiset valmistautuvat tällä hetkellä purjehdukseen, Roponen toteaa

– Heillä on kolme tärkeää starttia tänään kävi tässä miten tahansa.

Naisten 49erFX-luokan lähdöt 10–12 purjehditaan keskiviikkona kello 16-15 alkaen.

Lisää aiheesta:

Suomen pomo sen sanoo: Olympiapettymys tuli – "Kun siihen ei pystytä" Purjehdusdraama jatkuu – Suomi tehnyt vastaprotestin: "Vedotaan uuteen evidenssiin""Tämä kuva vapauttaa Warholmin" – Norjalaismedia julkaisi uutta materiaalia ME-miehen epäillystä sääntörikkeestäHelmarien sisällä paisunut ongelma keräsi kritiikkiä Palloliiton puheenjohtajalta: "Ei missään nimessä olla tyytyväisiä siihen"Suomalaisurheilija ehti jo haudata MM-haaveensa julkisesti – yllättävä puhelinsoitto räjäytti pankin: "Siinä kohtaa oli melko sanaton olo"Valintakohuun joutunut Suomen olympiakaksikko kärsinyt jupakasta – ”Viime kuukaudet hankalat, paljon säätöä”
Pariisi 2024OlympialaisetPurjehdusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pariisi 2024
  • 17.10.06:01
    Wilma Murto

    Kirja: Wilma Murto vajosi synkkyyteen Pariisin olympialaisten alla – "Selkeitä masennusoireita"

  • 30.7.12:02
    Nyrkkeily

    Olympiavoittaja kärähti dopingista

  • 26.6.16:15
    Uinti

    Suomen olympiahuippu tilittää: "Se kalvaa mieltä edelleen"

  • 23.6.13:57
    Olympialaiset

    Hurja hintalappu Pariisin olympialaisista

  • 21.3.11:12
    Olympialaiset

    Suomen olympiasijoitus muuttui – kilpailija kärysi, selityksenä sairas koira