Huumeisiin ja lääkkeiden väärinkäyttöön kuollaan yhä harvemmin, vaikka niiden käyttö on lisääntynyt. Myrkytyskuolemien määrä kääntyi selvään laskuun 2000-luvun lopussa, kerrotaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) oikeustoksikologian yksiköstä.
Tarkkoja syitä muutokselle ei tiedetä. Taustalla voi kuitenkin olla se, että päihteidenkäyttäjät ovat siirtyneet vähemmän tappaviin aineisiin. Enää ei kuolla likaisten heroiinipiikkien aiheuttamaan yliannostukseen vaan käytetään reseptillä saatavia opioidikipulääkkeitä.
– Huumeidenkäyttäjät eivät myöskään kuole yhtä nuorina kuin ennen. Tämä saattaa kuvastaa sitä, että Suomessa on menty kohti vakiintuneempaa huumeidenkäyttökulttuuria Tanskan tapaan. Huumeita käytetään, mutta niihin ei heti kuolla, taustoittaa THL:n oikeuskemisti Pirkko Kriikku.
Hän arvioi, että myös yhteiskunnan toimet, kuten neulanvaihtopisteet ja korvaushoidot, ovat vähentäneet myrkytyskuolemia.
– Täytyy kuitenkin muistaa, että myös kuolemaan johtavat alkoholimyrkytykset ovat vähentyneet. Uskoakseni tässä on taustalla jokin suurempi yhteiskunnallinen kehitys.
Kun vuonna 2009 lääke- ja huumemyrkytyksiin kuoli reilusti yli 600 ihmistä, vuonna 2014 luku oli noin 400.
Alkoholimyrkytysten huippuvuosi oli 2004, jolloin kuolleita oli noin 600. Vuonna 2014 luku oli laskenut alle puoleen.
Viime vuoden myrkytyskuolemista saadaan tilastoja joulu- tai tammikuussa. Silloin selviää, vähenevätkö myrkytyskuolemat edelleen.
