MTV Urheilu uutisoi keskiviikkoiltana, että Suomen jalkapallomaajoukkueesta tuttu hyökkääjä Rasmus Karjalainen jättää ruotsalaisseura Helsingborgin palatakseen Veikkausliigaan.
26-vuotias sai tarjouksia esimerkiksi sarjataulukon huipulla olevista HJK:sta ja KuPSista, mutta päätti pitkän pohdinnan päätteeksi suunnata takaisin kotikaupunkinsa ylpeyden AC Oulun riveihin.
– AC Oulu on minulle todella rakas seura. Hypin jo nuorena poikana seuran fanikatsomossa katsoessani heidän otteitaan Veikkausliigassa, Karjalainen avaa MTV Urheilulle.
– Kun paluu Suomeen tuli ajankohtaiseksi, niin Oulu oli selkeä vaihtoehto. Sieltä oli todella kova kiinnostus. Tällä päätöksellä seurasin sydäntäni.
Lämpimät siteet Karjalaisen ja AC Oulun välillä osoittautuivat merkittäväksi tekijäksi seuravalintaa tehdessä. Päätös ei kuitenkaan ollut helppo. Pöydällä oli hänen mukaansa “ainoastaan hyviä tarjouksia”.
Paluu Kuopioon, jossa Karjalainen pelasi uransa parhaan Veikkausliiga-kauden, houkutti niin ikään.
– Kävimme monen seuran kanssa ihan kunnon keskusteluita ja tarjouksia tuli. Kaikissa olisi ollut roolia tarjolla. Pari viikkoa sai siis ihan tosissaan pohtia, myöntää Karjalainen.



