Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HUS suunnittelee maanalaista varasairaalaa pysäköintitiloihin Meilahteen

0:49Katso hätkähdyttävä video! Näin laajasti koronavirus leviää aivastuksesta Aalto yliopiston tekemän mallinnuksen mukaanNäin korona leviää aivastuksen jälkeen.
Julkaistu 08.04.2020 13:02
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

HUSissa on laadittu suunnitelmat varasairaalan rakentamiseksi Meilahden sairaala-alueelle koronaviruspotilaiden hoitoon. Maanalaisiin pysäköintitiloihin rakennettavassa varasairaalassa tulee olemaan teho- ja vuodeosastopaikkoja.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin varasairaalan rakentamissuunnitelmat on laadittu sen varalle, että nykyiset sairaansijat ja tehohoitopaikat eivät riitä koronaviruspotilaiden hoitoon, tiedotteessa kerrotaan.

– HUSille on tarjottu erilaisia tiloja, mutta varasairaalan suunnittelu Meilahden sairaala-alueelle maanalaisiin pysäköintitiloihin osoittautui monin tavoin toimivimmaksi ratkaisuksi, HUSin turvallisuus- ja valmiusjohtaja Aaro Toivonen kertoo tiedotteessa.

– Esimerkiksi se, että alueella on jo valmiiksi sairaalatoiminnassa tarvittavat tukipalvelut, tekniset järjestelmät ja potilaiden siirto sängyillä pääsairaalaan ambulanssin sijaan, puolsivat tätä ratkaisua. Lisäksi tällä ratkaisulla saamme merkittävästi lisäkapasiteettia hajauttamatta osaavaa henkilökuntaamme. Tämä on meille kriittisen tärkeää, hän jatkaa.

Lue myös: MTV seuraa koronavirustilannetta kotimaassa: Uusia tartuntoja 179, sairastuneita yhteensä jo lähes 2 500 – pääministeriltä tiukka sivallus kunnille

Suunnitelmat varasairaalasta ovat HUSin mukaan lähes valmiit.

Suunnittelun teknisiä yksityiskohtia hiotaan vielä ja pieniä valmistelevia töitä lukuun ottamatta sairaalan rakentamista ei ole vielä aloitettu.

Investointi ei mene hukkaan

Varasairaalaan tehtävä investointi ei mene HUSin lähettämän tiedotteen mukaan hukkaan, vaan se parantaa sairaahoitopiirin valmiutta toimia mahdollisissa uusissa kriisitilanteissa tulevaisuudessa. Siitä hetkestä, kun päätös varasairaalan rakentamisesta tehdään, sairaala voidaan ottaa käyttöön muutamassa viikossa.

Varasairaalaan voidaan rakentaa tilat kymmenille tehohoito- ja vuodeosastopaikoille.

– Tarkat potilaspaikkamäärät tarkentuvat hankkeen edetessä. Selvää kuitenkin on, että koronaviruspotilaiden hoitokapasiteetti HUSissa kasvaa merkittävästi varasairaalan myötä. Sairaala otetaan käyttöön vain, jos epidemiatilanne sitä edellyttää, varasairaalan toiminnoista vastaava toimialajohtaja Antti Vento HUSista sanoo tiedotteessa.

Lue myös: THL julkaisi koronakartan: Data näyttää sairastuneiden iän, sukupuolen ja sairaanhoitopiirin – "Tulossa lisää ominaisuuksia"

Kenttäsairaala betonialustalle

HUSin yhteistyökumppanina varasairaalan rakentamisessa on Suomen punainen risti, jolla on kokemusta sairaaloiden rakentamisesta lukuisille katastrofialueille sekä erityisosaamista vakavissa epidemiatilanteissa toimimisesta.

Pysäköintitilaan pystytettävät teltat ovat tiedotteen mukaan samoja, joita käytetään kenttäsairaaloissa ympäri maailman. Kenttäsairaalat suunnitellaan aina yhteistyössä paikallisten viranomaisten kanssa, ja ne muotoutuvat käsillä olevan tilanteen tarpeiden ja olosuhteiden mukaan.

– Joskus sairaala pystytetään hiekka-aavikolle, joskus kumipuiden keskelle. Nyt se suunnitellaan betonialustalle pysäköintitiloihin, logistiikkapäällikkö Ari Mäntyvaara Suomen Punaisesta Rististä kertoo.

Lisää aiheesta:

HUSin ylilääkärin ehdotus: Perustetaan koronasairaaloita Suomeen – "Paljon tyhjiksi jääneitä tiloja"Helsinki varautuu koronapotilaiden määrän kasvuun: Jatkuva hoitajahaku päällä, uusi jopa 300-paikkainen koronasairaala valmiina – "Tilanne on nyt todella, todella vakava"Suomen koronatestausstrategia on nyt päivitetty – Kiuru: varhaiskasvatukseen oma koronaohjeistusHUS valmistautuu hoitamaan potilaita maanalaisissa tiloissa – katso videolta, miltä "koronateltat" näyttävät!Keski-Suomessa varaudutaan pahenevaan koronakevääseen – kylmäkontit tuotiin sairaalapihalle: "Vainajien määrä saattaa kasvaa huomattavasti"Laivoja, hotelleja ja messutiloja – tällaisia tiloja Suomelle on tarjottu sairaaloiksi, jos paikat täyttyvät
KoronavirusHUSSairaalat ja hoitolaitoksetTartuntatauditHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella