Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huomasitko: Uskomaton sääntökokeilu sekoitti Timanttiliigan tulosliuskat – "En tiedä haluanko juhlia voittoa"

0:47Jalkavaivoista kärsinyt Kristian Pulli oli tyytyväinen suoritukseensa – ”Eteenpäin on menty”Jalkavaivoista kärsinyt Kristian Pulli oli tyytyväinen suoritukseensa: "Eteenpäin on menty."Lehtikuva
Julkaistu 24.08.2020 14:40
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Timanttiliigan pituushyppykisassa kokeiltiin uusia sääntöjä, jotka saivat lajiväen suunniltaan. Kristian Pulliin muutos ei vaikuttanut, mutta ruotsalaiseen Thobias Montleriin kylläkin.

Pituushypyn idea on ollut perinteisesti simppeli: kuka hyppää hyväksytyn hypyn pisimmälle, voittaa.  

Paitsi, että enää homma ei mene niin.  

Ruotsin Thobias Montler hyppäsi perjantaina Tukholmassa Timanttiliigan kisassa 813, mikä oli kilpailun pisin hyppy. Silti voiton otti Etelä-Afrikan Rushwal Samaai, joka hyppäsi 809.  

LUE MYÖS: SE-mies Kristian Pulli iloitsi upeasta Timanttiliigan kisastaan – "Aika vaikea vuosi on ollut"

Järjettömyyden taustalla on uusi järjestelmä, jossa viiden kierroksen perusteella kolme parasta hyppääjää pääsee yhden hypyn käsittävälle finaalikierrokselle. Sen tulos määrää lopulliset sijoitukset.  

– En tiedä, että haluanko juhlia voittoa, koska pisin hyppy ei voittanut. Voittaminen tekee minut sekä onnelliseksi että surulliseksi, Samaai sanoi rehellisesti NRK:n jutussa.  

– Tämä ei ole reilua muiden urheilijoiden kannalta.  

Montler tunsi olonsa petetyksi.  

– En pidä systeemistä, hän totesi.  

Huippuhyppääjä Brittney Reesekin otti kantaa Twitterissä ja totesi, että laji on menossa väärään suuntaan.  

Kiekoheittäjä Kirsty Law kirjoitti, että koko systeemi on vitsi, josta pitäisi päästä eroon.  

Pulli tuli kisan kolmanneksi tuloksella 802. Hän pääsi jatkokierrokselle ja astui viimeisen hyppynsä yli. 

Lisää aiheesta:

Tästä on kyse yleisurheilun kohuehdotuksessa – suomalaisurheilijoita hirvittää: "Todella valtava muutos"Maailmantähti Armand Duplantis ajautui piinaaviin ongelmiin MM-kisojen alla – luottomies pikahälytyksellä apuunRuotsalaistähti leiskautti pisimmän hypyn Timanttiliigassa – kohusääntö vei ykköstilan ja ison summan palkintorahoja"Se on ihan perseestä"– Senni Salminen sätti Timanttiliigan kiisteltyä sääntöä farssiratkaisun jälkeenSE-mies Kristian Pulli iloitsi upeasta Timanttiliigan kisastaan – "Aika vaikea vuosi on ollut"Kultatoivo Daniel Ståhlille tylyjä uutisia MM-kisoissa – Ruotsi hämmästelee kohupäätöstä
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • ma18:52
    Urheilu

    Suomen yleisurheilun kärkinimi: Iso päätös

  • 2.11.22:49
    Urheilu

    Kristiina Mäkelän kilpasisko poseeraa rohkean paljastavissa kuvissa – "Kuuma mamma"

  • 31.10.14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 31.10.07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • 30.10.18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa