Mustajärvi esiintyy tänään Suomen korkeimmaksi asuinrakennukseksi luokitellun Tampereen uuden hotellin kattoterassilla.
Muusikko Pate Mustajärvi julkaisi juuri tuoreen soolosinkun Parempaa elämää, joka enteilee keväällä 2015 julkaistavaa kymmenettä studioalbumia. Biisi saa ensimmäisen live-esityksensä Tampereen uusimman ja korkeimman hotellin, Solo Sokos Hotel Torni Tampereen avautumispäivänä tänään keskiviikkona 15. lokakuuta kello 18.
Mustajärvi esittää Suomen kokeimman asuinrakennuksen kattoterassilla soolokokoonpanollaan singlebiisin, sekä entuudestaan tunnettuja soolobiisejään. Keikka on avoin ja maksuton kaikille, mutta kattoterassille on 18 vuoden ikäraja ja sinne mahtuu rajallinen määrä yleisöä. Keikkaa voi seurata myös suorana lähetyksenä Radio Suomipopin netissä.
Kattoterassi on noin 78 metrin korkeudessa.
– Huikea keikkapaikka Suomen korkeimman asuinrakennuksen katolla vaatii tietysti kopterikameroita, joita olemme käyttäneet mainoselokuvissa ja elokuvissa, mutta nyt ensimmäistä kertaa tuomassa konsertin taltiointiin lisäarvoa, sanoo vastaava tuottaja Ilkka Niemi Tuotantoyhtiö Legendasta.
Pate Mustajärven sooloalbumia on työstetty pieteetillä jo vuoden. Ensimmäinen single on syntynyt Esa Elorannan kynästä ja sen on säveltänyt Jay Havanna. Singlevalinta oli Mustajärvelle helppo.
– Kappale sopii tämänhetkiseen elämäntilanteeseeni erittäin hyvin, hän sanoo.