Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

HS: Alkoholiongelmat lisääntyneet Finnairissa – päihteiden käytöstä on keskusteltu työsuojelussa

2:31Lentoyhtiö Finnair teki touko-kesäkuun matkustajaennätyksensä
Julkaistu 30.08.2018 14:47(Päivitetty 30.08.2018 16:01)
Toimittajan kuva

Petra Nykänen

petra.nykanen@mtv.fi

Alkoholismi on ongelma Finnairissa, kertoo Helsingin Sanomat. Lehti on tutkinut Finnairin työsuojeluasiakirjoja, joista selviää, että lentoyhtiön työsuojelutoiminnassa on käsitelty henkilöstön alkoholiongelmien lisääntymistä.

Video: Finnair teki touko-kesäkuun matkustajaennätyksensä

Kaksi viikkoa sitten uutisoimme, että Finnairin lentokapteeni oli puhaltanut puolitoista promillea Helsinki-Vantaan lentokentällä. Finnair irtisanoi kyseisen, ilmaliikennejuopumuksesta epäillyn henkilön.

Tapaus ei ainoa laatuaan

Helsingin Sanomien tutkimien työsuojelun pöytäkirjojen mukaan tapaus ei ollut ainoa laatuaan: terveyspalveluiden tiedossa on noin kymmenen muutakin "tapausta", ja tämäkin on vain pieni osa oikeasta määrästä.

Finnairin johtokuntaan kuuluva matkustamopalveluosaston johtaja Eveliina Huurre vahvistaa lehdelle, että työsuojelutoimikunnassa on keskusteltu päihteiden käytöstä.


Hänen mukaansa pöytäkirjassa kuitenkin puhutaan virheellisesti alkoholismista, kun kysymys on päihteiden käytöstä.

Otsikkoa muutettu kello 16.01. 

Kotimaa
Toimittajan kuva
Petra Nykänen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Finnairin kapteeni puhalsi 1,5 promillea – sai potkut ja syytteen – jopa kahden vuoden vankeus uhkaaFinnairin puheenjohtaja tuohtui alkoholikohun uutisoinnista: "Loukkaannuin syvästi – me ei voida tinkiä 12 miljoonan asiakkaan turvallisuudesta"HS: Potkut saanut lentoemäntä ryöpyttää Finnairia – meno kaukokohteissa kosteaa, alkoholismista ei puhutaFinnair yhtiössä esiin tulleista päihdeongelmista: Suhtaudumme lentoturvallisuuteen äärimmäisen vakavastiPuolitoista promillea puhaltanut lentokapteeni saa potkut – Finnair tapauksesta MTV:lle: "Äärimmäisen harvinaista"Finnair vahvistaa: Ilmaliikennejuopumuksesta epäilty lentokapteeni on Finnairin työntekijä – "Meillä on nollatoleranssi päihteisiin"

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:21
    Tekijänoikeudet

    Kustantamot kertovat vetäneensä Harri István Mäen teoksia myynnistä: Karu syy

  • Eilen20:13
    Musiikki

    Suomen tunnetuin jazz-orkesteri juhlii 50-vuotista taivaltaan – pienen maan erikoisuus tekee musiikista persoonallista

  • Eilen19:52
    Jarno Limnell

    Turtiainen uhosi valmiudestaan taistella Suomea vastaan – kansanedustaja järkyttyi: "Syvästi häpeällistä"

  • Eilen19:43
    Sää

    Talvesta tulossa pelkkä loputon syksy? Meteorologilta karua tekstiä "räjähdysmäisestä" ilmiöstä

  • Eilen15:33
    Väkivaltarikokset

    Malmin puukotuksesta epäilty 14-vuotias tavoitettu