Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hoivayhtiö Attendolta tulosvaroitus – Yhtiö arvioi kasvustrategian olleen liian aggressiivinen

2:16Attendo irtisanoi hoivakodin johtajan JoroisissaVideo: Attendo irtisanoi hoivakodin johtajan Joroisissa helmikuussa. Attendo on ollut ryöpytyksen kohteena vanhustenhoidossa paljastuneiden puutteiden jälkeen.
Julkaistu 19.06.2019 06:16

MTV UUTISET – STT

Hoivayhtiö Attendo on antanut tulosvaroituksen huhti-kesäkuun tulokseen liittyen. Yhtiön mukaan tulos tulee olemaan huomattavasti aiemmin arvioitua heikompi johtuen pääasiassa siitä, että uusien asukaspaikkojen myynti on kehittynyt Suomessa odotettua heikommin.

Yhtiö myöntää, että sen kasvustrategia Suomessa on ollut liian aggressiivinen. Viimeisen vuosikymmenen aikana Attendo on perustanut yli 10 000 uutta asukaspaikkaa Suomessa.

Yhtiön mukaan laajentumisvauhti on ollut "haastava suomalaiselle organisaatiolle" ja aiheuttanut suuria kielteisiä vaikutuksia tulokseen.

–  On suuri pettymys, että meidän on uudelleen säädettävä ennusteitamme. Analyysi- ja ennustuskykymme Suomessa on ollut selvästi epätyydyttävä, ja on selvää, että kasvustrategiamme Suomessa on ollut liian aggressiivinen, sanoo Attendon toimitusjohtaja Martin Tiveus myöhään tiistaina julkistetussa pörssitiedotteessa.

Attendo arvioi, että koko konsernin liikevoitto ilman kertaeriä on huhti-kesäkuussa noin 120 miljoonaa Ruotsin kruunua eli noin 11 miljoonaa euroa.

Uusien asukaspaikkojen odotettua heikompi myynti on johtanut tyhjien asukaspaikkojen määrän kasvuun. Yhtiö kertoo, että sillä on ollut vaikeuksia rekrytoida henkilöstöä uusiin yksiköihin, mikä vaikuttaa suoraan kykyyn vastaanottaa uusia asiakkaita. Lisäksi joissakin kunnissa asukaspaikkojen kysyntä on ollut odotettua vähäisempää.

–  Koska Attendo avaa vuonna 2019 paljon uusia yksiköitä, alhaisempi myynnin kasvu vaikuttaa merkittävästi käyttöasteeseen ja kannattavuuteen, yhtiö kertoo.

Hoidon laadun parantaminen johti tulosvaroitukseen aiemmin

Attendo on ollut ryöpytyksen kohteena vanhustenhoidossa paljastuneiden puutteiden jälkeen. Viranomaiset ovat puuttuneet Attendon hoivakotien toimintaan eri puolilla maata.

Yhtiö antoi tulosvaroituksen myös maaliskuun lopulla, kun se kertoi panostavansa Suomessa toimivien hoivakotien hoidon laadun parantamiseen, mikä painaa yhtiön kannattavuutta.

Lue myös: Finnwatch vertaili Suomen kuuden suurimman sote-alan yrityksen verovastuullisuutta – Mehiläiselle heikoin tulos

Toimitusjohtaja Tiveuksen mukaan Attendo käynnistää "voimallisen toimintaohjelman" saadakseen ongelmat hallintaan. Yhtiö vähentää uusien yksiköiden avaamista tulevina vuosina ja palkkaa uuden liiketoiminta-alueen johtajan sekä talousjohtajan Suomeen.

Nykyinen Suomen liiketoiminta-alueen johtaja Pertti Karjalainen aloittaa uudessa roolissa, jossa hän vastaa muun muassa myynnistä ja viranomaisyhteistyöstä.

–  Attendo uskoo edelleen, että Suomen hoivamarkkinat ovat erittäin houkuttelevat huolimatta tämänhetkisestä kannattavuuden heikkenemisestä. Tarpeet yhtiön palveluille ovat yhtä suuret kuin aiemmin, ja Suomen kunnat näkevät edelleen suuria etuja yhteistyöstä yksityisten palveluntuottajien kanssa, yhtiö tulkitsee tiedotteessaan.  

Lisää aiheesta:

Kohun riepotteleman Attendon tulos romahti tappiolle Suomessa – taustalla työntekijöiden lisärekrytointi ja uusien yksiköiden avaaminenHoivayhtiö Attendon suuromistaja Pertti Karjalainen myi omistustaan miljoonilla euroilla toukokuussa – pian annettiin ruma tulosvaroitusTulosvaroitus syöksi Attendon osakekurssin rajuun luisuun – aggressiivinen laajeneminen Suomessa kostautuiAttendo sanoo rekrytoineensa lisää työntekijöitä hoivakoti Rantalaan – sai huhtikuussa 350 000 uhkasakon työntekijäpuutteen vuoksiHoivajätti Attendo kasvoi viime vuonna etenkin Suomessa – Toimitusjohtaja kommentoi tuoretta kohua: "Aiemmin olemme saaneet kokoomme nähden vähemmän kritiikkiä"Attendon tulos laski ja osake syöksyy – kohuttu hoivayhtiö puolustaa vanhustenhoitoaan Suomessa
AttendoTerveydenhuoltoVanhustenhoitoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Attendo
  • 31.3.15:59
    Kotimaa

    Attendolle 1,5 miljoonan sakot

  • 09.12.202410:31
    Muutosneuvottelut

    Attendo irtisanoo 150 työntekijää hoivakodeista

  • 08.10.202423:35
    Muutosneuvottelut

    Attendo-pomo valtavista vähennysaikeista: "Moni tuntee oikeutetusti vihaa" – karmea tieto vanhusten hoivajonosta

  • 08.10.202409:27
    Muutosneuvottelut

    Näissä Attendon hoivakodeissa käynnistyvät muutosneuvottelut

  • 27.09.202410:00
    Sote

    Hoivakotiyhtiö aloittaa "ennätyksellisen suuret" muutosneuvottelut