Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hizbollahin johtaja ylistää Hamasin hyökkäystä "suureksi siunatuksi operaatioksi"

3:38Räjähdykset ja raketit valaisivat Gazan taivasta torstai-iltanaRäjähdykset ja raketit valaisivat Gazan taivasta torstai-iltana
Julkaistu 03.11.2023 16:21
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Libanonissa toimivan Hizbollah-järjestön johtaja Hassan Nasrallah on antanut ensimmäiset julkiset kommenttinsa Israelin ja Hamasin välisen sodan puhjettua.

Hizbollahin johtaja kutsuu Hamasin Israeliin tekemää hyökkäystä “suureksi siunatuksi operaatioksi”.

Nasrallah otti kantaa myös julkisuudessa käytyyn keskusteluun ja spekulaatioihin siitä, oliko Iranin tukemalla Hizbollahilla osaa Hamasin iskuissa.

– Iskujen suunnittelu ja toteutus olivat 100 prosenttisesti palestiinalaista alkuperää.

Hizbollahin johtaja sanoo myös, ettei järjestöä haittaa, että Hamasin hyökkäyksestä ei kerrottu Hizbollahille etukäteen. Hassan Nasrallah sanoo ymmärtävänsä, että Hamas halusi pitää tiedot iskusta salassa, jotta yllätysmomenttia ei menetetty.

Hizbollah-johtaja kutsuu lokakuun 7. päivän hyökkäystä Israeliin ”poliittiseksi maanjäristykseksi” ja toteaa Hamasin iskulla olevan pysyviä vaikutuksia konfliktiin Israelin kanssa.

Hassan Nasrallahin mielestä Hamasin hyökkäys paljasti samalla Israelin puolustusvoimien heikkouksia.

Gazan kaistaleella ja Länsirannalla kuolleita ihmisiä äärijärjestön johtaja pitää ”tarpeellisina uhrauksina”, jotka synnyttivät konfliktiin uuden historiallisen vaiheen.

Nasrallah puhui ihmisille videolinkin kautta tuntemattomasta paikasta. Beirutin eteläosien lähiöissä suuri määrä kannattajia kokoontui kuulemaan johtajan puhetta.

Hassan Nasrallah ei ole pitänyt paikallaolevana julkisia puheita sitten vuoden 2006, kun Israelin ja Libanonin välille puhkesi sota.

Lähde: CNN.

Lue myös: Israel sanoo aloittaneensa laajan hyökkäyksen Iranin tukemaa Hizbollah-järjestöä vastaan

MTV paikalla Länsirannalla: "Jos tilanne yhtään vielä kiristyy, saattaa se räjähtää käsiin"

Lisää aiheesta:

Video todistaa Hizbollah-johtajan tappaneen iskun voiman: Asuinalueelle jäi vain ammottava kraatteriWSJ: Näin Israel löysi Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin ja toteutti tappavan bunkkeri-iskunTämä tiedetään Israelin hyökkäyksestä Hizbollahia vastaanSuomen Beirutin-suurlähettiläs: Lähetystön henkilökunnalla kaikki hyvinLisää kostoiskuja voi olla luvassa lähipäivinä, sanoo Suomen Libanonin-suurlähettiläs – Israelkin uhkailee lisätoimillaNetanjahu piti puheen – ei maininnut Hamas-johtajan salamurhaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • 18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat

  • 17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • 16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan