Hitas on asuntojen hinta- ja laatutason sääntelyjärjestelmä, jonka turvin asunnon voi ostaa normaalia huokeammalla hinnalla.
Hitas-asunnot ovat Helsingin kaupungin omistamille tonteille rakennettuja, kohtuuhintaisia omistusasuntoja. Hitas-järjestelmän turvin valvotaan, etteivät asuntojen hinnat nouse. Asunnoille määritetään jo tontinluovutusvaiheessa korkein mahdollinen myyntihinta, jota ei myöhemmin myytäessä ei saa ylittää.
Hitas-asuntojen hintaan ei sisälly tontin hintaa, vaan vuokra siitä maksetaan hoitovastikkeena. Vuokra-aika vaihtelee 60–100 vuoden välillä, ja vuokran suuruus määräytyy alueen mukaan.
Autoton asuinalue Kalasatamaan
Uudet Hitas-asunnot ostetaan rakennuttajilta, eikä ostamiseen liity tulo- tai varallisuusrajoja. Rakennusvaiheessa on mahdollista toteuttaa muutos- ja lisätöitä tulevaan asuntoon, mutta ne ostajan on maksettava itse.
Hitas-asunnot on tarkoitettu pääsääntöisesti omistuskäyttöön, mutta myös vuokraaminen on mahdollista, mikäli yhtiöjärjestys ei kiellä sitä. Jälleenmyyntihinta määräytyy muun muassa alkuperäisen hankintahinnan, rakennusaikaisten korkojen ja indeksimuutosten mukaan. Kaikille Hitas-asunnoille lasketaan nk. rajahinta keskineliöhintojen perusteella.
Hitas-asuntoja on pääkaupungissa arviolta noin 18 000, ja uusi alue on rakentumassa Helsingin Kalasatamaan. Alueesta povataan viihtyisää, sillä se on suunniteltu autottomaksi.
Teksti: Jokakoti
Kuva: Lehtikuva
Uusimmat
-
06:54
Monin paikoin jopa 28 astetta! Hellelukemat ajankohtaan nähden poikkeukselliset
-
06:34
Jyväskylän ja Jämsän välisellä radalla sähköratavaurio – korjaustöiden määrä valmistua puoleenpäivään mennessä
-
06:30
Näin Kalle Rovanperän WRC-menestys lähti rakentumaan – suomalaistähti kohtasi jo varhaisella iällä kovia paineita
-
06:29
Suomalainen raskas kranaatinheitin nähty Ukrainan armeijan käytössä – tästä syystä se on erinomainen ase
-
06:11
Enon "rautakarhu" aiotaan etsiä ja lopettaa – poliisi kertoo, miksei tassuun jäänyttä pyyntirautaa voida poistaa
-
06:10
Venäjän tekemässä iskussa Harkovaan kuollut ainakin seitsemän, kymmeniä haavoittunut – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
06:07
Ukrainan ja Turkin presidentit sekä YK:n pääsihteeri tapaavat Ukrainassa
-
06:02
Kalle Rovanperän mestaruus laittaisi historian kirjat totaalisen uusiksi – yksi kova fakta kertoo paljon suomalaistähden tilanteesta
-
06:01
Erikoislähetys ilmastosta kello 14.30 – voiko helteistä nauttia vai pitääkö ahdistua?
-
05:49
Mitä valtiolliset hautajaiset tarkoittavat? Erityinen kunnianosoitus on varattu vain harvoille
-
05:24
HS-gallup: Kokoomus jatkaa yhä suosituimpana puolueena
-
00:02
Wilma Murto säkenöi Münchenin illassa – katso tunteikkaat kuvat
-
23:55
Wilma Murto paljasti Ylelle: toimi huumassa vastoin valmentajan ohjetta
-
23:54
Rajuilma on menettänyt tehoaan, yli 6000 taloutta ilman sähköä – MTV seuraa ukkosmyrskyn etenemistä
-
23:51
Kabulissa valtava räjähdys moskeijassa kesken iltarukouksen – uhrien joukossa moskeijan imaami
-
23:39
Silja Kosonen ja Krista Tervo eivät saaneet irti parastaan – moukarin finaalissa surkea taso
-
23:36
Israel ja Turkki palauttivat diplomaattisuhteensa ennalleen
-
23:22
Sauli Niinistöltä huikea kommentti EM-sankari Wilma Murrosta
-
23:18
Wilma Murto EM-kultaan käsittämättömällä Suomen ennätyksellä!
-
23:14
Ukrainassa hätätilanneharjoituksia ydinkatastrofin varalta
-
Lataa lisää