HIFK jyräsi Tapparan SM-liigan pronssiottelussa keskiviikkoiltana Helsingissä. Tapparan seitsemän mitalin putki katkesi hurjan myllytyksen jälkeen maalein 7–1.
HIFK:n kokenut hyökkääjä Juho Keränen kuvaili C Moren haastattelussa joukkueen valmistautumista pronssiotteluun pettymykseen päättyneen TPS-välieräsarjan jälkeen. Keskiviikkona HIFK oli selvästi Tapparaa valmiimpi kamppailemaan pronssimitaleista.
– Aamulla puhuttiin, että lyödäänkö läskiksi vai pelataanko vielä tosissamme toisillemme. Päätettiin, että pelaamme tosissamme. Hyvä, että saatiin voitto.
HIFK putosi pronssiotteluun karvaasti, kun TPS vei voiton maanantain kamppailun jatkoajalla. Keräsen mukaan oli hyvä, että pronssista kamppailtiin vain yhden välipäivän jälkeen.
– Mahdollisimman nopeasti peli pois alta. Yhdessä tekemisestä joukkueen kanssa löytyi motivaatio vielä kerran.

