"Helvetin enkelit ja tosi-TV-tähti" – näin Suomen eriskummallisesta maskikohusta uutisoitiin ulkomailla
Eriskummallinen maskifiasko ja sen seuraukset ovat ylittäneet uutiskynnyksen ulkomaisissa tiedotusvälineissä.
Harvapa olisi vielä alkuviikosta uskonut, että hengityssuojien hankkiminen aiheuttaisi viranomaisten riesaksi kohun, johon liittyvät kauneusyrittäjä Tiina Jylhä ja jopa moottoripyöräkerho Helvetin enkelit.
Totuus on tarua ihmeellisempää, ja tämän on saanut kuulla myös esimerkiksi politiikkalehti Politicon yleisö.
Arvostetun lehden Euroopan version verkkoartikkelin on kirjoittanut suomalaistoimittaja Melissa Heikkilä, ja se on varustettu otsikolla "Helvetin enkelit ja tosi-tv-tähti – kuinka Suomen maskipula muuttui oudoksi".
– Suomella on epätavallinen koronavirusongelma, kuuluu torstaina julkaistun jutun alku.
Jutussa kuvaillaan etenkin suomalaisten medioiden uutisointiin nojaten, mistä erikoisessa sotkussa on kyse.
Uutistoimistot tarttuivat perjantain uutisiin
Myös perjantain uutinen Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Tomi Louneman eroamisesta on ylittänyt kansainvälisen uutiskynnyksen.
Uutistoimisto Reutersin sähkeen otsikko on "Suomen hätävarakeskuksen päällikkö eroaa kasvomaskiostoon liittyen". Sähke on suomalaistoimittaja Anne Kaurasen käsialaa.
– Suomen Kuvalehti ja Helsingin Sanomat uutisoivat, että ensimmäinen maskitoimitus ostettiin toimijalta, joka harjoitti aiemmin pikavippibisnestä ja joka on ulosotossa. Reuters ei onnistunut varmistamaan uutisia tai saamaan toimijaan yhteyttä kommenttia varten, sähkeessä sanotaan.
Tiina Jylhästä sähkeessä ei käytännössä mainita.
Monet ruotsalaismediat ovat puolestaan julkaisseet uutistoimisto TT:n uutisen otsikolla "Osti huonoja kasvomaskeja – huippujohtaja erotetaan".
Uusimmat
-
07:30
Rallin MM-sarjan himoittu ratkaisu olisi samalla osa monitahoista ongelmaa – kuljettajia ajetaan jo äärirajoille: "Liikenneturvallisuudesta tässä kuitenkin puhutaan"
-
07:28
AC Milan kovassa syöksyssä – Inter vei Milanon herruuden itselleen
-
07:19
Tekoälyä hyödynnetään nyt työhakemusten kirjoittamiseen – asiantuntijat listaavat hyödyt ja haitat
-
07:02
NHL:ssä viritellään upeaa suomalaistarinaa – arvostettu asiantuntija puhuu jo pitkästä vastuuroolista
-
06:46
Turkin kaakkoisosassa voimakas maanjäristys – noin sata ihmistä on kuollut Turkissa ja Syyriassa
-
06:46
Hiljattain kaupattu NHL-tähti teki heti muhkean jatkosopimuksen – GM lyttäsi oman diilinsä: "Liian pitkä ja kallis"
-
06:31
MTV Uutisten kysely: Tämän verran kevään eduskuntavaalit kiinnostavat suomalaisia nyt
-
06:30
Kommentti: NHL:n tähdistötapahtumassa nähtiin irvokas venäläisnäytelmä
-
06:27
Tänään vietetään saamelaisten kansallispäivää
-
06:24
Sähköautojen latureihin kohdistettu täysin järjetöntä ilkivaltaa Ruotsissa
-
06:14
Rinnasta alaspäin halvaantuneen Ida, 50, parani MS-taudista kantasolusiirrolla – tällaista hoito on
-
06:11
Kansa puhui! Tässä on SM-liigan ihannekoko – tuhannet vastaajat vaativat muutosta
-
06:08
Pormestari: Enerhodar ilman lämpöä ja kuumaa vettä – MTV seuraa sotaa
-
05:57
Puola lupaa ukrainalaisille Leopard-koulutuksen vain muutamassa viikossa – "Uusien pikku-Fiatien tilalle Ukraina saa käytettyjä mersuja"
-
05:55
Ruotsin MM-ralli 2023 – ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset
-
05:39
Saako Milan Jaff rikostensa takia lähtöpassit Suomesta? "Tässä on paljon karkottamista tukevia seikkoja"
-
23:55
Ukrainan puolustusministeri vaihtuu – MTV seuraa sotaa
-
23:23
Chilen maastopaloissa kuollut jo pitkälle yli 20 – loukkaantuneita liki tuhat
-
23:01
Arvovaltainen brittipoliitikko huolestui vakoilusta: "Poistakaa Tiktok puhelimesta"
-
22:42
Viikko alkaa suuressa osassa maata aurinkoisena – aamulla ratin takana kannattaa olla varovaisena
-
Lataa lisää