Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingissä vaaditaan riippumatonta selvitystä pormestarin johtamistyylistä – Vapaavuori: Asiat henkilöityvät ja nousevat otsikoihin

2:13Tyytymättömyys Helsingin pormestarin johtamistyyliin on purkautunut julkisuuteenTyytymättömyys Helsingin pormestarin johtamistyyliin on purkautunut julkisuuteen.
Julkaistu 29.06.2020 22:11
Toimittajan kuva

Saara Rantanen

saara.rantanen@mtv.fi

Helsingin pormestari Jan Vapaavuorta kritisoidaan julkisuudessa kovin sanoin. Hänen johtamistyyliään pidetään huonona ja käytöstä paikoin epäasiallisena.

Tänään kritiikki on purkautui julkisuuteen asti Helsingin Sanomien artikkelissa. 

Pormestari Jan Vapaavuori sanoo MTV Uutisten haastattelussa, että uuden pormestarimallin takia asiat henkilöityvät ja nousevat otsikoihin. 

– Kaupungin vahvuus on kuitenkin, että useimmista isoista asioista pystytään sopimaan, sanoo Vapaavuori.

Valtuustoryhmät vaativat selvitystä

Sosiaalidemokraattien, vihreiden ja vasemmistoliiton valtuustoryhmien puheenjohtajat ovat vaatineet tänään Twitterissä riippumattoman selvityksen tekemistä.

– Nämä työilmapiiriin ja työskentelyolosuhteisiin liittyvät syytökset kaupungintalolta ovat kyllä mielestäni vakavia ja kannatan ulkopuolisen asiantuntijaselvityksen tekemistä, sanoo Helsingin kaupunginvaltuuston demariryhmän puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma. 

Kokoomusryhmässä kuohunta nähdään vanhan ja uuden törmäyksenä.

–Tässä saattaa olla kysymys siitä, että niin sanotusti vanha maailma ja uusi muutosta korostava tyyli ottavat yhteen, sanoo kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Daniel Sazonov.

Katso videolta, miksi Helsingin johdossa riidellään. 

Lisää aiheesta:

Helsingin tuleva pormestari Sazonov sote-säästöistä: "Aivan tolkuton esitys"Emma Kari eri mieltä lähiopetukseen palaamisen vastuuttomuudesta pääministeri Marinin kanssa – Sinnemäki komppasi vihreää kollegaansaHelsingin Vapaavuori antaa hallitukselle täyslaidallisen "epämääräisestä kuiskuttelusta" ja "maalittamisesta"Pöllöraati pitää pormestari Vapaavuoren ja hallituksen riitaa absurdina – "Asioita ei sanota suoraan ja ääneen, ihme kiertelyä"Lähteet HS:lle: Hallituksen ja Jan Vapaavuoren välit kiristyneet koronalinjausten vuoksi – nämä asiat aiheuttaneet närääHelsingin pormestarikisasta tulossa tiukka kaksintaistelu – konkarit pyrkivät kaupungin johtoon
HelsinkiJan VapaavuoriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • Eilen15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • Eilen11:59
    Julkinen liikenne

    Näin ratikkaliikenne muuttuu Helsingissä

  • Eilen09:59
    Taide

    Valtavan kokoelman kerännyt mesenaatti patistaa suomalaistaiteilijoita maailmalle

  • Eilen05:15
    Ukrainan sota

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • 2.11.10:52
    Arkkitehtuuri

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä